Hamilton vyhrál na Hungaroringu poosmé, srovnal další rekord "Schumiho"

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 19. 7. 2020 20:41
Lewis Hamilton v Mercedesu ovládl stylem start - cíl nedělní Velkou cenu Maďarska formule 1 a ujal se vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Brit ve třetím podniku letošní sezony vyrovnal další rekord Michaela Schumachera. V Grand Prix Maďarska si dojel už pro osmý triumf, legendární "Schumi" vyhrál osmkrát Velkou cenu Francie.

Jako druhý za Hamiltonem proťal cílovou čáru Max Verstappen v Red Bullu a třetí byl dosavadní lídr seriálu, Valtteri Bottas s Mercedesem.

Verstappen přitom do závodu nemusel vůbec odstartovat. Cestou na startovní rošt na mokrém asfaltu dostal smyk a poničil si předek svého vozu.

Mechanici ale vůz rychle opravili a vrátili ho do hry o body. "Bylo to pro mě jako vítězství," řekl po závodě mladý Nizozemec.

Zatímco Hamilton odstartoval z pole position bez problémů, Bottas se propadl na šesté místo. Fin totiž předčasně zareagoval na startovní světla, čímž ten "pravý" start zaspal. "Něco mi bliklo na volantu, takže jsem se rozjížděl napodruhé," uvedl naštvaný jezdec Mercedesu.

Zatímco skoro všichni piloti vystartovali na mokrých gumách, piloti Haasu hned po zaváděcím kole nasadili suchou směs. Pro tu si postupně dojeli všichni závodníci.

Během Velké ceny se sice několikrát objevily zprávy o blížícím se dešti, ale na Hungaroring spadlo jen pár kapek. Rozhodla tak především pneumatiková strategie.

Verstappen se díky ní vyšplhal na druhou příčku. Bottas jej sice v závěru mohutně stíhal, ale dalšího letošního double se Mercedes nedočkal.

I na Hungaroringu pokračovalo trápení Ferrari, do top 10 se dostal pouze Vettel. Naopak první letošní body mohl díky desátému Kevinu Magnussenovi slavit Haas. Dán sice dojel do cíle devátý, ale oba piloti americké stáje dostali po závodě 10 vteřin navíc ke svému času za porušení pravidel.

Světový šampionát pokračuje 2. srpna Velkou cenou Británie na Silverstonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Počet plně zaměstnaných lidí v zemědělství klesl za 20 let téměř o polovinu, uvedl ČSÚ

Pracovníků v zemědělství ubylo za 20 let o 26,9 procenta na 176 815 lidí. Po přepočtení na plně zaměstnané jde o úbytek o 45,3 procenta na 95 372 osob. Na úterní tiskové konferenci ohledně zemědělského sčítání, tedy tzv. Agrocenzu, zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ). V podnicích fyzických osob se zvýšil počet rodinných pracovníků o 4,3 procentního bodu na 38,9 procenta.

Snížila se naopak výměra některých plodin jako pšenice či ječmene na úkor plodin pěstovaných mimo jiné na technické účely, jako jsou kukuřice nebo řepka. "Od roku 2000 se snížil podíl orné půdy ze 75,9 procenta na 70,8 procenta, naopak podíl trvalých travních porostů vzrostl z 22,8 procenta na 28 procent. Rozšířily se výměry vinic, naopak ubylo chmelnic a ovocných sadů. Z plodin pěstovaných na orné půdě přibyly plochy oseté kukuřicí, řepkou nebo sójou na úkor pšenice, ječmene, plodin sklízených na zeleno nebo brambor," upozornil předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy