Hamilton vyhrál v Maďarsku a připravil Rosberga o vedení v šampionátu

Radek Vičík Radek Vičík
24. 7. 2016 15:53
Velkou cenu Maďarska formule 1 opět opanovali jezdci Mercedesu. Za vítězným Lewisem Hamiltonem dojel druhý Nico Rosberg.
Lewis Hamilton. slaví triumf v GP Maďarska.
Lewis Hamilton. slaví triumf v GP Maďarska. | Foto: Reuters

Hungaroring - Lewis Hamilton vyhrál Velkou cenu Maďarska formule 1 a třetím triumfem za sebou sesadil týmového kolegu z Mercedesu Nica Rosberga z vedoucí příčky průběžného hodnocení světového šampionátu. Třetí dnes skončil Daniel Ricciardo v Red Bullu.

I když Rosberg po čtvrtém závodě světového šampionátu v Soči vedl už o 43 bodů, po dnešku na obhájce titulu ztrácí šest bodů.

Hungaroring také dnes potvrdil pověst trati, kde se špatně předjíždí. O vítězi se prakticky rozhodlo v první zatáčce, když Hamilton z druhého místa využil zaváhání držitele pole position Rosberga a vedení si i přes kolísající náskok udržel až do cíle.

"Dneska byl na trati hodně velký provoz, ale jsem vděčný za tým, že nám všechno klaplo. Udělali obrovský kus práce," uvedl v cíli šťastný Hamilton.

O taktický tah se sice během Grand Prix pokusil na třetím místě jedoucí Ricciardo, ale předčasná zastávka v boxech se mu nevyplatila a v závěru byl rád, když se před něj nedostal dotírající Sebastian Vettel ve Ferrari.

Třetí dvojicí, která se v závěru závodu vytvořila, bylo duo Max Verstappen a Kimi Räikkönen. Mladý Nizozemec v kokpitu Red Bullu sveřepě hájil pátou pozici. Zkušený Fin měl plné ruce práce, ale své Ferrari před soupeře nedostal. Při jednom ze soubojů si navíc urazil kousek předního spoileru.

Kolize Verstapena a Räikkönena:

"Viděl jsem závodníky potrestat za míň, ale já o tom nerozhoduju," posteskl si po závodě Räikkönen.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Budapešti:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:40:30,115 (prům. rychlost 183,059 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -1,977, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -27,539, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -28,213, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -48,659, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -49,044, 7. Alonso (Šp./McLaren), 8. Sainz (Šp./Toro Rosso), 9. Bottas (Fin./Williams), 10. Hülkenberg (Něm./Force India) všichni -1 kolo.