Hamilton si podmanil premiérovou Grand Prix Kataru formule 1

Radek Vičík ČTK Radek Vičík, ČTK
21. 11. 2021 16:30
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál historicky první Velkou cenu Kataru formule 1. Druhý v neděli dojel lídr seriálu Max Verstappen s Red Bullem, jehož náskok se tak snížil na pouhých osm bodů.

Verstappen dostal krátce před Grand Prix trest v podobě ztráty pěti míst na startovním roštu za to, že v sobotní kvalifikaci nerespektoval žluté vlajky.

Pilot Red Bullu ale start ze sedmé příčky zvládl bez problémů a už v pátém kole jel na druhém místě. V čele se držel Hamilton, který absolutně kontroloval klání od prvních metrů až do cíle.

"Byl to pěkně nalajnovaný závod. Tým udělal obrovský kus práce. Vyhrát druhý závod po sobě je skvělý pocit a doufám, že se nám bude dařit i v posledních dvou Grand Prix," řekl Brit, který v Losailu oslavil 103. vítězství v kariéře.

Verstappen získal alespoň bonusový bod za nejrychlejší kolo závodu. "Naštěstí se mi vážně povedl start. Získat nakonec i nejrychlejší kolo byl pěkný závěr dne," řekl pilot Red Bullu,

Třetí dojel Fernando Alonso v Alpine. Pro Španěla to byly první stupně vítězů od GP Maďarska 2014, kde byl druhý za volantem Ferrari. "Čekal jsem na to sedm let, ale konečně je to tam! Jsem moc šťastný kvůli týmu. Byl skvělý a vůz je neuvěřitelně spolehlivý," liboval si 40letý Alonso.

Španělovi v samém závěru pomohl virtuální safety car, který mu umožnil uhájit na opotřebovaných gumách pozici před Mexičanem Sergiem Pérezem z Red Bullu.

Poslední dvě letošní Velké ceny se pojedou v prosinci v Saúdské Arábii a v Abú Zabí. Vedle boje o titul mezi jezdci je vyrovnaný i Pohár konstruktérů. Mercedes, jehož druhý pilot Valtteri Bottas z Finska v Kataru nedojel, vede před Red Bullem už jen o pět bodů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy