Mercedes i v Suzuce vypálil rybník Ferrari a vyrovnal jeho rekord z éry Schumachera

Radek Vičík Radek Vičík
13. 10. 2019 8:41
Valtteri Bottas v Mercedesu vyhrál Velkou cenu Japonska formule 1 a pomohl tak svému týmu pojistit si šestý Pohár konstruktérů za sebou. Stříbrné šípy tak vyrovnaly rekord Ferrari z let 1999 až 2004.
Valtteri Bottas z Mercedesu slaví vítězství ve Velké ceně Japonska
Valtteri Bottas z Mercedesu slaví vítězství ve Velké ceně Japonska | Foto: Reuters

Druhý skončil Sebastian Vettel ve Ferrari a na třetí příčce dojel lídr šampionátu, Lewis Hamilton s Mercedesem. Výsledky nedělního závodu zároveň rozhodly o tom, že v boji o titul s Britem zůstává už jen jeho týmový kolega Bottas.

"Tenhle pocit už mi chyběl. Měl jsem výborný start a tempo bylo skvělé. Mohl jsem mít závod pod kontrolou. Jsem vděčný, že mohu být součástí tohoto týmu, šestý titul je skutečně ohromující," liboval si 30letý finský jezdec.

Kvůli tajfunu Hagibis byl v Suzuce zrušen sobotní program, takže popáté v historii šampionátu se jela kvalifikace ve stejný den jako samotný závod.

Piloti Ferrari sice vybojovali místa v první řadě, ale z úvodní zatáčky vyjížděl vpředu Bottas. Vettel málem ulil start a pak se rozjížděl pomaleji, než jeho finský soupeř.

"Byl to vážné mizerný start. Světla zhasla v nevhodnou chvíli, byla to moje chyba. Zbytek závodu ale vyšel, jen chyběla trocha rychlosti," uvedl německý jezdec.

Charles Leclerc se brzy po startu dostal do kontaktu s Maxem Verstappenem. Monačan si při něm poškodil přední spoiler, pilot Red Bullu dostal smyk a propadl se na chvost závodního pole.

Dramatický start závodu v Suzuce:

Leclerc jel s poškozeným vozem ještě čtyři kola, než zamířil do boxů pro nový díl. Verstappen vydržel na trati do 15. okruhu, kdy kvůli enormnímu poškození monopostu musel vzdát.

Vedoucí trojice jela shodně na dvě zastávky v boxech. O pořadí na stupních vítězů se tak rozhodovalo na trati, a ne na boxové zídce. Zatímco Bottas si v klidu jel pro šesté vítězství v kariéře, o druhé místo se rozhořel lítý boj. Vettel se na něm nakonec udržel, Hamiltona porazil jen o čtyři desetiny vteřiny.

To vše za situace, kdy byl závod chybou pořadatelů odmáván o jedno kolo dříve. Místo 53 okruhů se tak výsledky počítaly po 52. kole.