Podivnou kvalifikaci v Monze vyhrál Leclerc ve Ferrari

Radek Vičík Radek Vičík
7. 9. 2019 16:22
Charles Leclerc ovládl kvalifikaci na domácí Velkou cenu Ferrari, v Monze si dojel pro svoji třetí pole position.
Charles Leclerc ve Ferrari při kvalifikaci na VC Itálie formule 1
Charles Leclerc ve Ferrari při kvalifikaci na VC Itálie formule 1 | Foto: Reuters

Kvalifikaci na Grand Prix Itálie ovlivnil obrovský zmatek v závěrečných minutách. Piloti, kteří se vydali zajet ve třetí části svůj poslední rychlý čas začali taktizovat.

Tím se navzájem natolik zpomalili, že téměř všichni z nich nestačili vjet do měřeného kola před rozsvícením červených světel. Proto se už nemohli zlepšit.

Taktizování pilotů F1 v závěru kvalifikace v Monze:

Leclercovi tak stačil první změřený čas, jímž o 39 tisícin vteřiny porazil lídra šampionátu Lewise Hamiltona. Také ve druhé řadě se objeví vozy Mercedesu a Ferrari v pořadí Valtteri Bottas a Sebastian Vettel.

"Ze zisku pole position jsem šťastný. Je škoda, že na konci byl takový zmatek. Doufejme, že zítra budeme mít dobrý závod," řekl Leclerc.

Max Verstappen bude se svým Red Bullem startovat až z konce roštu, protože dostal nový motor.

Velká cena Itálie formule 1 startuje v neděli v 15:10 hodin. Grand Prix vysílá stanice Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Kompletní výsledky kvalifikace na VC Itálie s použitými směsi pneumatik:

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy