Návrat F1 do Francie patřil Hamiltonovi. Vettel se kolizí po startu vyřadil z boje o vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
24. 6. 2018 17:51
Okruh v Le Castellet hostil první Velkou cenu Francie formule 1 od roku 2008. Lewis Hamilton ji vyhrál suverénně.
Sebastian Vettel startu VC Francie výrazně ztratil.
Sebastian Vettel startu VC Francie výrazně ztratil. | Foto: Reuters

Le Casttelet - Lewis Hamilton v Mercedesu se stal první vítězem Velké ceny Francie formule 1 po deseti letech. Tak dlouho trvala absence šampionátu v této zemi. Druhý skončil Max Verstappen v Red Bullu a třetí byl pilot Ferrari Kimi Räikkönen.

"Je to sladká odměna za velmi povedený víkend. Jsem teď s tímhle týmem šest let a oni pořád posunují hranice," řekl v cíli spokojený Brit.

Obhájce titulu vyhrál stylem start - cíl a vrátil se do čela šampionátu. Dosavadní lídr Sebastian Vettel totiž nedobrzdil krátce po startu, vrazil do Valtteriho Bottase s Mercedesem a oba jezdci se propadli na konec závodního pole.

K velkému zklamání domácích fanoušků hned v úvodních zatáčkách skončili dva jejich favorité. Esteban Ocon ve Force India a Pierre Gasly s Toro Rossem se "potkali", když viníkem kolice byl nakonec uznán další jejich krajan - Romain Grosjean.

Vettel se nakonec i přes pětivteřinový trest za zavinění havárie dokázal prodrat na pátou příčku. V šampionátu nyní na Hamiltona ztrácí 14 bodů.

Hamilton se z postartovní mely dostal bez úhony a ani na okamžik nenechal nikoho na pochybách, že si v Le Castellet jede pro vítězství. Na druhé místo poskočil Verstappen a třetí byl Carlos Sainz s Renaultem.

Zatímco Nizozemec si svoji pozici udržel až docíle, Španěl a předjel další Red Bull, v němž seděl Daniel Ricicardo. Australan se sice po zastávkách v boxech propadl za Vettela, který měnil gumy hned po své havárii, jenže Němce pak na čestných gumách na rovince Mistral předjel.

Vettel pak musel také k mechanikům, leč odveta od rudého týmu z Maranella stejně přišla. V závěrečné fázi Grand Prix připravilAustralana o třetí příčku  Räikkönen.

Ve Francii začal vůbec první "trojboj" v kalendáři F1. Příští týden se pojede v Rakousku a za 14 dní v britském Silverstonu.