Jubilejní závod historie F1 vyhrál Hamilton, Ferrari poškodila vlastní strategie

Radek Vičík Radek Vičík
14. 4. 2019 9:49
Obhájce titulu Lewis Hamilton suverénně ovládl jubilejní tisící závod formule 1. Nedělní Velkou cenu Činy vyhrál před týmovým kolegou z Mercedesu Valtteri Bottasem, třetí dojel Sebastian Vettel ve Ferrari.
Lewis Hamilton v Mercedesu na trati Velké ceny Číny 2019
Lewis Hamilton v Mercedesu na trati Velké ceny Číny 2019 | Foto: Reuters

Stříbrné šípy tak získaly double i ve třetím podniku letošní sezony. Hamilton se v Šanghaji dostal do čela hned po startu, kde překonal držitele pole position Bottase.

"Trochu se mi protočila kola, někdy závod rozhodne takový malý detail. Je to teprve začátek sezony, ale vypadá to dobře," řekl v cíli Fin.

Nedělní vítěz byl pochopitelně velmi spokojený. "Nešlo to úplně jako po drátku, ale získal v tisícím závodě double je něco extra," uvedl Hamilton, který v Číně oslavil 75. triumf v kariéře.

Konkurenční Ferrari se utopilo ve vlastní strategii a místo boje o vítězství tým z Maranella jen stínoval výměny pneumatik Maxe Verstappena, který v Red Bullu nakonec skončil čtvrtý před Charlesem Leclerdem v druhém Ferrari.

Monacký pilot se v prvních zatáčkách dostal do na třetí místo před Vettela, ale týmová režie ho donutila Němce před sebe pustit. Ferrari ale sérií defenzivních taktických rozhodnutí nedokázalo vzdorovat převaze Mercedesu.

Naopak hrozba Verstappena vedla k tomu, že stáj z Maranella doslova obětovala Leclerca. Názorně to bylo vidět při nečekané druhé sérii zastávek v boxech, kterou inicioval právě pilot Red Bullu.

Zatímco Vettel a oba Mercedesy (ty dokonce hned po sobě v jednom kole) nasadili nové gumy okamžitě po Verstappenovi, Leclerc zůstal na trati o řadu okruhů déle a bez šancí na progres se propadl na pátou pozici.

Hned po startu se o vzrušení postaral Daniil Kvjat. Ruský pilot strčil svým Toro Rossem do McLarenu Landa Norrise tak vehementně, že se britský nováček málem otočil koly vzhůru. Kvjat za tento manévr musel za trest projet boxy.

Pro bod za nejrychlejší kolo závodu si v posledním kole dojel Pierre Gasly z Red Bull. Francouz využil toho, že měl velký náskok před svými pronásledovateli, nasadil nejměkčí směs a vylepšil si tak své bodové konto.

Heroický výkon předvedl Alexander Albon. Thajský nováček v sobotu rozbil své Toro Rosso v tréninku, nestihl kvalifikaci a startoval tak z boxů. Přesto se dokázal prodrat kupředu a získal bod za desáté místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy