Hamilton vyhrál domácí kvalifikaci, v Silverstonu porazil Vettela o zlomek vteřiny

Radek Vičík Radek Vičík
7. 7. 2018 16:13
Hamilton udělal před svými fanoušky první krok k návratu do čela světového šampionátu formule 1.
Lewis Hamilton slaví vítězství v kvalifikaci v Silverstonu.
Lewis Hamilton slaví vítězství v kvalifikaci v Silverstonu. | Foto: Reuters

Silverstone - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál počtvrté za sebou kvalifikaci na Velkou cenu Británie formule 1. Obhájce titulu v sobotu o 44 tisícin porazil lídra seriálu Sebastiana Vettela ve Ferrari.

Také ve druhé řadě budou stát vozy nejlepších současných týmů. Třetí místo obsadil Kimi Raikkönen s Ferrari, za ním se umístil Valtteri Bottas v Mercedesu.

Hamilton na Vettela ztrácí jediný bod, takže pokud potvrdí své výborné výsledky a před domácími fanoušky v Grand Prix vyhraje, vrátí se do čela průběžného hodnocení MS:

"Tady tyhle lidi v hledišti nejlepší na světě! Jsem moc rád, že jsem jim mohl skvělou  podporu oplatit pole position," řekl spokojený Hamilton, který vyhrál 76. kvalifikaci v kariéře.

V černou můru se první část kvalifikace proměnila v domácí tým Williams. Nejprve Lance Stroll vyjel mimo trať a sobotní boj o umístění na startu pro něj předčasně skončil.

Pak se to samo povedlo Sergeji Sirotkinovi, ten však udržel motor v chodu a vrátil se na trať. Ale následně se Rus,který nepostoupil dál, čelí hrozbě trestu. Ve chvíli, kdy byla kvalifikace po chybě jeho týmového kolegy přerušena, totiž nezajel hned do boxů a absolvoval ještě jedno kolo.

Velká cena Velké Británie startuje v nedělil v 15:10 a sledovat ji můžete v našem online přenosu. Grand Prix vysílá televize Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.

Kompletní výsledky kvalifikace včetně použitých směsí pneumatik:

 

Právě se děje

před 59 minutami

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

Další zprávy