Případ pro Hercula Poirota: Potopil Alonso ve Spa tým McLaren? Důkazy svědčí proti němu

Radek Vičík Radek Vičík
29. 8. 2017 10:11
Fernando Alonso v nedělní Velké ceně Belgie "odložil" do boxů McLaren, který byl podle dat v pořádku. Byla to Španělova vzpoura proti týmu a jeho dodavateli motorů Honda?
Fernando Alonso v boxech ve Spa-Francorchamps
Fernando Alonso v boxech ve Spa-Francorchamps | Foto: McLaren Honda Formula 1 Team

Spa-Francorchamps - I neslavnější belgický detektiv všech dob Hercule Poirot by měl plnou hlavu z toho, co se v neděli stalo na jeho "domácí" Velké ceně Belgie v boxech McLarenu. Hlavním podezřelým je Fernando Alonso a důkazy proti němu poskytl i dodavatel motorů Honda.

Španělský pilot sice na okruhu ve Spa-Francorchamps výborně odstartoval a ve druhém kole se ocitl na pro McLaren v aktuální mizérii skvělém sedmém místě. Jenže už o čtyři kola později byl s viditelně pomalejším vozem mimo bodovanou desítku a ve 26. kole zamířil s oranžovým monopostem do boxů.

Data vše prozradí

"Mám problém s motorem," postěžoval si krátce před tím dvojnásobný mistr světa. Jenže tato verze obstála jen několik hodin. Pak přišly výsledky analýzy od inženýrů Hondy s jasným výsledkem: data agregátu nevykazovala žádné anomálie, všechny hodnoty byly v pořádku. 

Proč tedy Alonso zamířil s relativně "funkčním" monopostem do boxů? Stopu lze najít v rádiové komunikaci s boxy. Ve chvíli, kdy ztrácel jednu pozici za druhou, se 36letý pilot vyjádřil jednoznačně: "Je to trapné, opravdu trapné."

"Určitě není snadné takhle závodit, pokud s nikým nemůžete bojovat kolo na kolo. Monopost byl na rovinkách příliš pomalý, nebylo možné tam s někým soupeřit. Nemohli jsme doufat v body," dodal po závodě frustrovaný rodák z Ovieda.

Španěl momentálně přemýšlí, co s načatou kariérou. Několikrát se nechal slyšet, že bude-li pokračovat spolupráce McLarenu s Hondou, tak určitě už bez něj. A nevypadá to, že by tým z Wokingu kvůli Alonsovým hnědým očím náhle změnil dodavatele motorů.

Hra na vyčkávanou

Poté co Ferrari potvrdilo i na příští rok dvojici Sebastian Vettel - Kimi Räikkönen, nezbývá už v žádné ze špičkových stájí volné místo. Třetí návrat do Renaultu nevypadá při jeho současném paběrkování jako dobrý nápad, takže reálnou alternativou je odchod do Indy Car. V Indianapolisu Alonso při své letošní premiéře zazářil a bojoval o vedení - dokud ho nezradil motor Honda…

"Dostal jsem několik návrhů. Dvě třetiny jsem hned odmítl a třetina zůstává na stole. Budu čekat, jak dlouho to jen půjde," popsal svoji situaci sám vítěz 32 Grand Prix.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy