V závodě plném bouraček vyhrál Rosberg, Hamilton ve Spa minimalizoval ztráty

Radek Vičík Radek Vičík
28. 8. 2016 15:51
Lewis Hamilton si i po startu z poslední řady udržel třetím místem ve Velké ceně Belgie vedení v šampionátu formule 1. Před dnešním vítězem Nicem Rosbergem má náskok 11 bodů.
Nico Rosberg slaví premiérové vítězství ve Spa.
Nico Rosberg slaví premiérové vítězství ve Spa. | Foto: Reuters

Spa-Francorchamps - Nico Rosberg v Mercedesu  vyhrál Velkou cenu Belgie formule 1 na okruhu ve Spa-Francorchamps. Druhý dojel Daniel Ricciardo v Red Bullu a třetí lídr seriálu Lewis Hamilton, byť další jezdec Mercedesu startoval z poslední řady.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Byl to báječný víkend. Děkuju svému týmu a gratuluji Lewisovi ke třetímu místu," řekl spokojený vítěz Rosberg na stupních vítězů ve Spa.

Velká cena byla v úvodu plná kolizí nehod. Po devátém kole byl závod přerušen kvůli vážné havárii Kevina Magnussena. Dán zničil svůj Renault ve výjezdu ze zrádné zatáčky Eau Rouge, ale naštěstí vyvázl bez vážných zranění. Po asi čtvrthodinové pauze kvůli opravě zdemolovaných svodidel byla Grand Prix restartována.

Nebyl to zdaleka jediný karambol, který dnes diváci ve Spa viděli. Naděje týmu Ferrari a téměř domácího Nizozemce Maxe Verstappena ukončila kolize hned v první zatáčce.

Kimi Räikkönen se snažil předjel na vnitřku jedoucího pilota Red Bullu, ale když se rozhodl mu nechat víc místa, na levé straně byl příliš blízko Sebastian Vettel. Následovala kolize všech tří vozů, při níž se Němec dostal do "hodin",  Räikkönen si poškodil pneumatiku a Verstappen přišel o přední spoiler.

"Byl jsem zaseknutý mezi dvěma vozy. Jsme jednoznačně pro závodění kolo na kolo, ale když musím dupat na brzdu, abych někoho netrefil, je to špatně," postěžoval si Räikkönen po závodě, v němž měl pak s Verstappenem ještě několik velmi blízkých kontaktů,

Po dalších haváriích přišla v devátém kole červená vlajka kvůli nehodě  Magnussena. Nejvíc na tom vydělali jezdci, kteří do té doby nejeli měnit gumy, takže se rázem na čtvrté pozici ocitl Fernando Alonso a za ním Hamilton, byť jim po sérii trestů patřila na startu poslední řada.

Zatímco vedoucí duo Rosberg, Ricciardo kontrolovalo závod až do konce, Hamiltonovi se i přes větší počet zastávek v boxech podařilo prodrat až na stupně vítězů. Za sebou nechal oba piloty Force India, tedy čtvrtého Nica Hülkenberga a pátého Sergia Péreze.

Rosberg tak snížil náskok Brita v čele šampionátu jen na 11 bodů v souboji o čtvrté místo v Poháru konstruktérů Force India o dva body přeskočil Williams.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Franchorchamps:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:44:51,058 (prům. rychlost: 179,279 km/h), 2. Ricciardo (Austr./Red Bull) -14,1, 3. Hamilton (Brit./Mercedes) -27,6, 4. Hülkenberg (Něm./Force India) -35,9, 5. Pérez (Mex./Force India) -41,3, 6. Vettel (Něm./Ferrari) -46,7, 7. Alonso (Šp./McLaren) -59,8, 8. Bottas (Fin./Williams) -1:00,9, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:02,1, 10. Massa (Braz./Williams) -1:05,3.