Leclerc vyhrál v kokpitu Ferrari první kvalifikaci, Vettela porazil o tři desetiny

rav ČTK rav, ČTK
30. 3. 2019 18:20
V triumf Ferrari se proměnila kvalifikace na Velkou cenu Bahrajnu formule 1. Poprvé v kariéře si pole position vydobyl Charles Leclerc, druhý byl jeho týmový kolega Sebastian Vettel.
Charles Leclerc pózuje s trofejí pro vítěze kvalifikace na VC Bahrajnu.
Charles Leclerc pózuje s trofejí pro vítěze kvalifikace na VC Bahrajnu. | Foto: Reuters

Ferrari přijelo do Bahrajnu s vylepšenými monoposty a od pátečních tréninků bylo výrazně rychlejší než soupeři. Leclerc, jehož dosavadním maximem na startovním roštu bylo páté místo, si v sobotu nakonec pro triumf dojel v rekordním čase 1:27,866.

"Mám obrovskou radost. Minule jsem udělal několik chyb v poslední části kvalifikace, takže teď jsem si dal obzvlášť záležet, aby se to neopakovalo," řekl Leclerc, který se ve věku 21 let, dva měsíce a 11 dní stal druhým nejmladším vítězem kvalifikace ve formuli.

Rekord patří Vettelovi, který si v roce 2008 v Itálii ještě za volantem vozu Toro Rosso dojel pro pole position ve věku 21 let, pět měsíců a 150 dní.

Čtyřnásobný mistr světa a vítěz posledních dvou ročníků nočního závodu v Sáchiru Vettel zaostal za Leclercem o tři desetiny. "Možná jsem ve druhém sektoru jel příliš opatrně. Ale Charles odvedl fantastický výkon a hlavní je, že jsme zlepšili výkon. Takže dobrá práce," citovala Vettela BBC.

Na třetí příčce skončil se ztrátou 324 tisícin sekundy úřadující mistr světa Lewis Hamilton a hned za ním dojel jeho týmový kolega z Mercedesu a vítěz prvního závodu sezony Valtteri Bottas. "Důležitější je, jak to dopadne zítra. Nic jim nedáme zadarmo a budeme bojovat. Proto je důležité, že se zlepšujeme," připomněl Hamilton, že v trénincích ztrácely Mercedesy na Ferrari zhruba sekundu.

Velká cena Bahrajnu startuje v neděli v 17:10 našeho času, online přenos můžete sledovat ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před startem.