Red Bull smetl konkurenci. Z motoru Ferrari byla bomba a Russell je připraven na oběť

Radek Vičík Radek Vičík
6. 3. 2023 18:50
Suverenita Red Bullu v prvním letošním závodě formule 1 v Sáchiru zaskočila jeho soupeře. Mají ale jen matnou představu o tom, jak ho zastavit.
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf ve VC Bahrajnu F1 2023
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf ve VC Bahrajnu F1 2023 | Foto: Reuters

Stačí uvést jen pár faktů a je jasné, proč mají po Velké ceně Bahrajnu šéfové ostatních týmů usilujících o vítězství důvod k přemýšlení: Red Bull jasně ovládl kvalifikaci, v závodě nebyl celých 57 kol v čele jiný vůz a ostatní soupeři na vedoucí duo ztráceli v průměru minimálně půl vteřiny na jedno kolo.

I když to nebývá pravidlem, stáj se sídlem v britském Milton Keynes potvrdila formu z předsezonních testů. U jeho rivalů teď dumají, co s tím.

Po startu nedělní Grand Prix to vypadlo nadějně pro Ferrari. Charles Leclerc se dostal před Sergia Péreze na druhé místo a tuto pozici si držel až do poloviny závodu.

Jenže Red Bull byl na měkké sadě jakoby tým z jiné planety. Nejen, že na ní byl rychlejší než všichni ostatní, ale navíc jeho jezdcům vydržely o půlku odkroužených kol déle. To byl klíč k úspěchu.

U Ferrari brzy pochopili marnost snahy dohnat oba vedoucí monoposty a do závěrečné fáze zvolila pro Leclerca konzervativní strategii směřující k udržení třetího místa.

Ovšem proti byl motor Ferrari. Ve 41. kole se z Leclercova mikrofonu ozvalo nešťastně "Ne, ne!". Agregát ztratil výkon a Monačan jen bezmocně seděl v kokpitu pomalu se ploužícího vozu, který by v této konfiguraci předjelo i šlapací autíčko. Tak trošku ironicky se zhmotnila slova bosse Haasu Guenthera Steinera, který o novém motoru z Maranella hovořil jako "doslova o bombě".

"Upřímně řečeno, zatím nevíme, co se přesně stalo," řekl po závodě nový šéf Scuderie Frederic Vasseur. "Dnes ráno došlo k problému, vyměnili jsme některé díly. Ale rychle začneme vyšetřování, abychom měli brzy výsledky."

Bez ohledu na příčinu Leclercova vypadnutí si první muž Ferrari stojí za designem aktuálního speciálu SF-23. "Nikdy jsem neviděl vůz, který by se v kvalifikaci vyrovnal jinému a nebyl pak schopný bojovat o čelní příčky. Pak je to tedy otázka nastavení. Vůbec to není věc koncepce," prohlásil Vasseur.

Toto Wolff, jeho protějšek z Mercedesu, byl mnohem kritičtější. Začal s tím už po kvalifikaci, kdy jeho jezdci obsadili až šesté a sedmé místo za dvojicí Red Bullů a Ferrari a Fernandem Alonsem v Aston Martinu. "Byla velká chyba pokračovat v koncepci vozu, jaká byla loni," prohlásil.

Ve stejném duchu navázal i po Velké ceně, která přinesla Lewisi Hamiltonovi páté místo s Georgi Russellovi sedmou příčku.

"Na konci sezony se zdálo, že jsme toho hodně dohonili, a šlo jen o to, který okruh nám vyhovuje a který ne. Ale od té doby se podle mě odstup od Red Bullu téměř zdvojnásobil, ne-li ztrojnásobil. A právě na to se musíme zaměřit," prohlásil šéf Stříbrných šípů.

Jeho britský svěřenec Russell v brzké zlepšení moc nevěří. "Red Bull je tak rozjetý, že by měl letos vyhrát všechny závody. S výkonností, kterou teď předvádí, si nedokážu představit, že by ho někdo dokázal vyzvat. Momentálně to má jednoduché, může si dělat, co chce," prohlásil.

Sice se to s náturou závodníka neslučuje, ale 25letý jezdec jakoby už po prvním podniku sezony rezignoval.

"Jistě, jsme tu, abychom vyhrávali. Ale pokud mi dáte na výběr mezi šancí vyhrávat a pomalým postupem a tím, že tu šanci mít nebudu, samozřejmě si vyberu triumfy. Takže pokud musíme obětovat některé závody, část nebo dokonce celou sezonu k získání vítězného vozu, tak to dost možná budeme muset udělat. Je totiž jasné, že jsme hodně pozadu," analyzoval Russell pozici dříve tak dominantního Mercedesu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy