Totální výbuch Ferrari využil Red Bull na sto procent. V Baku slavil Verstappen

Radek Vičík Radek Vičík
12. 6. 2022 14:42
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál nedělní Velkou cenu Ázerbájdžánu a upevnil si tak vedení v průběžném pořadí světového šampionátu formule 1. Rakouský tým ovládl pátou Grand Prix po sobě.
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf ve VC Ázerbájdžánu F1 2022
Max Verstappen z Red Bullu slaví triumf ve VC Ázerbájdžánu F1 2022 | Foto: Reuters

Druhý v Baku dojel jeho týmový kolega Sergio Pérez, třetí místo vybojoval George Russell s Mercedesem.

"Dneska měl náš vůz neskutečné tempo. Celkově jsem velmi spokojený s tím, jak jel. Získat double, to je pro tým skutečně povedený den," liboval si v cíli Verstappen.

V závodě pořádaném v hlavním městě Ázerbájdžánu na extrémně rychlém okruhu totálně vyhořelo Ferrari. Oba jeho piloty zradila technika, Leclerc musel dokonce odstoupit z prvního místa.

"To bolí. Musíme se na to podívat. Nemohu najít správná slova, jak vyjádřit své zklamání," prohlásil už během Grand Prix Leclerc pro SkySports F1.

Monačan stál už počtvrté za sebou na pole position, ale nájezd do první zatáčky probrzdil a do čela se dostal Pérez. Už v 9. okruhu přišla Scuderia o první vůz. Carlos Sainz junior musel odstoupit kvůli poruše hydrauliky.

V té chvíli byl vyhlášen virtuální safety car, čehož Leclerc využil k tomu, že nazul nové pneumatiky.

Red Bull vsadil na odlišnou strategii. Oba jeho piloti zůstali dál na trati, byť by zastávkou v boxech v té chvíli ušetřili asi deset sekund. Leclerc na novější směsi postupně stahoval ztrátu.

Mezitím Verstappen předjel Péreze a dostal do čela. Ale pak oba jezdci Red Bullu stejně zamířili ke svým mechanikům, což umožnilo Leclercovi vrátit se do čela.

Jenže to, která ze svolených strategií v cíli uspěla, se jezdci, týmy ani diváci nedozvěděli. Ve 20. kole se totiž z Leclerova Ferrari zakouřilo a bylo po nadějích. Jak později potvrdili zástupci týmu z Maranella, na vině byla porucha pohonné hybridní jednotky.

V té chvíli se zbytek Velké ceny proměnil pro piloty Red Bully ve snahu dojet bez problémů bez cíle a získat tak double. To se nakonec povedlo. Verstappen proťal cílovou čáru první s náskokem před Pérezem. Nizozemec si tak se ziskem 150 bodů upevnil vedení v MS, navíc Leclerca o 13 bodů přeskočil i Mexičan z Red Bullu.