Pérez městské okruhy umí. V Baku jasně porazil Verstappena

Radek Vičík Radek Vičík
30. 4. 2023 14:38
Sergio Pérez vyhrál Velkou cenu Ázerbájdžánu formule 1. Suverenitu Red Bullu potvrdil druhým místem obhájce titulu Max Verstappen, který ale na svého týmového kolegu dnes nestačil. Pro tým z Milton Keynes to dnes byl 25. double.
Sergio Pérez (Red Bull) během GP Ázerbájdžánu F1 2023
Sergio Pérez (Red Bull) během GP Ázerbájdžánu F1 2023 | Foto: Reuters

Red Bull tak vyhrál zatím všechny čtyři letošní Grand Prix, k čemuž přidal i první sprint. Ten včera v Baku ovládl také Pérez. Třetí místo vybojoval vítěz kvalifikace Charles Leclerc s Ferrari, který si proti sprintu o příčku pohoršil.

"Vyhrál jsem v Baku už dva a půl závodu. Dnes nám to opravdu vyšlo. Dokázal jsem se udržet v dosahu DRS, tlačil jsem na Maxe, už to vypadalo dobře. Pak přijel safety car a všechno to vyšlo," uvedl spokojený Pérez, který dokázal jako první v Baku vyhrát podruhé Velkou cenu.

Po startu z pole position se v čela drže Leclerc, kterého stíhaly oba Red Bully. Ty byly ale výrazně rychlejší než Ferrari, takže se brzy podařilo Verstappenovi i Pérezovi dostat před Monačana.

V 11. kole zůstal Nyck de Vries stát na trati se svým AlphaTauri, ale safety car vyjel na trať se zpožděním.

Na tom prodělal Verstappen, který zajel do depa dříve, než byla Velká cena neutralizována. Před Nizozemce se díky tomu dostali Pérez i Leclerc. Krátce po restartu Nizozemec dokázal předjet před soupeře ve Ferrari, ale k útoku na vítězství nedošlo.

Mexičan potvrdil své kvality na městských okruzích, když po saúdské Džiddě ovládl také ulice Baku. Verstappen se k němu nedokázal přiblížit, naopak v závěrečných fázích Velké ceny mu jeho parťák z Red Bullu ujížděl.

Pérez si dojel pro šestý triumf v kariéře, Verstappen se drží v čele průběžného pořadí šampionátu s náskokem šesti bodů na dnešního vítěze.

Velká cena Ázerbájdžánu závod mistrovství světa vozů formule 1 v Baku:

1. Pérez (Mex./Red Bull) 1:32:42,436, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -2,137, 3. Leclerc (Mon./Ferrari) -21,217, 4. Alonso (Šp./Aston Martin) -22,024, 5. Sainz (Šp./Ferrari) -45,491, 6. Hamilton (Brit./Mercedes) -46,145, 7. Stroll (Kan./Aston Martin) -51,617, 8. Russell (Brit./Mercedes) -1:14,240, 9. Norris (Brit./McLaren) -1:20,376, 10. Cunoda (Jap./AlphaTauri) -1:23,862.

Nejrychlejší kolo: Russell.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 23 závodů): 1. Verstappen 93 b., 2. Pérez 87, 3. Alonso 60, 4. Hamilton 48, 5. Sainz 34, 6. Leclerc a Russell po 28, 8. Stroll 27, 9. Norris 10, 10. Hülkenberg (Něm./Haas) 6.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 180, 2. Aston Martin 87, 3. Mercedes 76, 4. Ferrari 62, 5. McLaren 14, 6. Alpine 8, 7. Haas 7, 8. Alfa Romeo 6, 9. AlphaTauri 2, 10. Williams 1.