Hamilton v první kvalifikaci sezony deklasoval soupeře, Räikkönen ztratil šest desetin vteřiny

Radek Vičík Radek Vičík
24. 3. 2018 8:16
Obhájce titulu Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci v Melbourne popáté za sebou celkově už posedmé.
Lewis Hamilton slaví pole position v Melbourne.
Lewis Hamilton slaví pole position v Melbourne. | Foto: Reuters

Melbourne - Lewis Hamilton vyhrál kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie formule 1. Pilot Mercedesu vyhrál o 667 tisícin vteřiny před Kim Räikkönenem ve Ferrari, třetí byl v druhém voze z Maranella Sebastian Vettel.

Obhájce titulu získal pole position v Melbourne popáté za sebou celkově už posedmé. "Lidé si možná myslí, že to je vzhledem k předchozím výsledkům něco obyčejného. Ale je to pořád intenzivní závodění, které prožívám srdcem. Takže jsem s tím rychlým kolem spokojený. Co mě ale překvapilo, byla rychlost Ferrari," řekl Brit krátce po skončení boje o místa na startu nedělní Grand Prix.

V první části kvalifikaci neuspěli oba letošní nováčci, Sergej Sirotkin (Williams) a Charles Leclerc (Sauber), stejně jako oba jezdci Toro Rossa, které doplnil Marcus Ericsson v druhém Sauberu.

Druhá část boje o pole position znamenala kromě jiných konečnou pro dvojici monopostů Force India a také pro Fernanda Alonsa v McLarenu, který obsadil konečné 11. místo. Naopak slavit mohli v boxech Haasu, který překvapivě dostal do top 10 oba své vozy.

Třetí část byla krátce po startu přerušena kvůli havárii Valtteriho Bottase, který doslova rozebral monopost Mercedes. Fin z havárie vyvázl bez problémů, ale jeho mechaniky čeká hodně práce s opravou. 28letý jedzec navíc na startu přijde o pět míst za nucenou výměnu převodovky.

Závod v Melbourne startuje v  neděli v 7:10 našeho času. Sledovat ho můžete v našem online přenosu ZDE, Velkou cenu vysílá stanice Sport 2.

Kvalifikace na Velkou cenu Austrálie, úvodní závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:21,164, 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,664, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -0,674, 4. Verstappen (Niz./Red Bull) -0,715, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -0,988, 6. Magnussen (Dán./Haas) -2,023, 7. Grosjean (Fr./Haas) -2,175, 8. Hülkenberg (Něm./Renault) -2,368, 9. Sainz (Šp./Renault) -2,413, 10. Bottas (Fin./Mercedes) nedokončil poslední část kvalifikace.

Pozn.: Ricciardo se kvůli porušení pravidel v pátečním tréninku posune na startu o tři místa dozadu. Bottas se po výměně převodovky posune o pět míst dozadu.