Rosberg se dočkal, v Abú Zabí vybojoval první titul mistra světa

Radek Vičík Radek Vičík
27. 11. 2016 15:49
Nico Rosberg ukončil letošní sezonu formule s pětibodovým náskokem před Lewisem Hamiltonem. Tomu nestačilo ani nedělní vítězství v Abú Zabí.
Nico Rosberg políbil v cíli GP Abú Zabí svůj Mercedes.
Nico Rosberg políbil v cíli GP Abú Zabí svůj Mercedes. | Foto: Reuters

Abú Zabí - Nico Rosberg získal titul mistra světa světa formule 1. Rozhodl o tom nedělní závěrečný podnik 21dílné sezony, Velká cena Abú Zabí. Vyhrál ho sice jeho týmový kolega z Mercedesu Lewis Hamilton, ale Němcovi druhá pozice stačila k náskoku pěti bodů v konečném hodnocení MS:

Brit sice opanoval z pole position celý závod a kromě zastávek v boxech neustále vedl, ale 12bodovou ztrátu svého rivala z Německa smazat nedokázal.

"Je to jedinečný pocit. Děkuju celému týmu, miluju vás! A teď hurá na oslavy, skončí až ráno!" radoval se z titulu Rosberg.

V dramatickém závěru se projevila rivalita obou uchazečů o korunu letošního krále. Hamilton je v čele pomalu, takže se na něj a na Rosberga postupně dotáhli Max Verstappen v Red Bullu i Sebastian Vettel s Ferrari.

Syn ve stopách otce

Ten se dostal před mladého Nizozemce a posledních několik kol jel těsně za Rosbergem. Hamilton přitom ignoroval příkazy z boxů, aby zrychlil a tím svého kolegu dostal z "dostřelu" soupeřů. Rosberg ale celou situaci ustál a druhým místem si pojistil titul.

Teprve podruhé v historii se stal mistrem světa syn bývalého šampiona. Po Grahamu a Damonu Hillovi jsou to teď právě Nico a Keke Rosberg, jenž pod vlajkou Finska vyhrál MS v roce 1982. "Jsem hrdý na to, že jsem dokázal to, co otec," řekl pilot Mercedesu.

Keke a Nico Rosbergovi počátkem 90. let, kdy otec závodil v DTM:

Zatímco jeho syn letos triumfoval v devíti Grand Prix, Kekemu stačilo před 32 lety jedno jediné vítězství.

Tým Force India pojistil historický úspěch

Souboj mezi Vettelem a Verstappenem o třetí místo v Abú Zabí byl zároveň i střetnutím o konečné čtvrté místo v šampionátu. Čtyřnásobný mistr světa za volantem Ferrari ho nakonec před mladým Nizozemcem ubránil o osm bodů.

Bojovalo se také o místa v Poháru konstruktérů. Ve chvíli, kdy do boxů odjel Valtteri Bottas a pro pilota Williamsu závod skončil, měla stáj Force India jisté historické čtvrté místo v pořadí týmů.

Bitva o předposlední místo v Poháru konstruktérů zajišťující ještě podíl na lukrativním finančním bonusu z z marketinkových práv  skončila lépe pro Sauber. I když jeho jezdci nebodovali, do první desítky se nedostal ani nikdo z Manoru, a tak švýcarské stáji stačily dva body z Brazílie.

Loučení s body i potleskem

Neděle byla posledním závodem sezony pro dva zkušené jezdce. Felipe Massa z Brazílie oznámil konec kariéry a Jenson Button rok pauzy. Ale britský exmistr světa v Abú Zabí naznačil, že se do kokpitu monopostu F1 už asi nevrátí.

Zatímco Massa mohl být s devátým místem v cíli spokojený, Button si během závodu poškodil závěs kola svého McLarenu a Velká cena pro něj předčasně skončila. Brit si aspoň zasloužil ovace publika.