Hamilton zakončil sezonu stejně suverénně, jak získal letošní titul: výhrou start-cíl

Radek Vičík Radek Vičík
1. 12. 2019 15:51
Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Abú Zabí formule 1 a ukončil tak symbolicky sezonu, v níž získal svůj šestý titul mistra světa.
Lewis Hamilton před startem Velké ceny Abú Zabí formule 1
Lewis Hamilton před startem Velké ceny Abú Zabí formule 1 | Foto: Reuters

Za pilotem Mercedesu dojel Max Verstappen s Red Bullem, třetí dojel pilot Ferrari Charles Leclerc.

"Jsem na náš tým hrdý a jsem mu za všechno velmi vděčný. Děkuju všem tady v boxech i doma v dílnách. To auto je umělecké dílo!" pochválil šestinásobný šampion svůj stříbrný monopost W10.

Hamilton si po startu z pole position udržel vedení, zatímco na druhé místo se před Verstappena dostal Leclerc. Druhý Mercedes pilotovaný Valtterim Bottasem místo druhé příčky vyrazil kvůli výměně motoru do Grand Prix až z chvostu.

Už jistý šampion Hamilton si brzy vytvořil šestivteřinový náskok. Ferrari zkusilo odbavit oba své jezdce hned po sobě, ale Vettel měl problémy s celou levou stranou a ztratil kolem čtyř vteřin.

Na Britově vedení nezměnila nic ani bezproblémová výměna pneumatik. V čele si držel dál odstup více než šesti vteřin, za ním jeli Leclerc a Verstappen a s odstupem Bottas.

V Abú Zabí se jel tradičně poklidný závod bez velkých bojů. Do jeho cíle se jen Verstappen dostal před Leclerca, který ještě jednou měnil gumy. Monačan měl pak v posledních kolech plné ruce práce, aby za sebou udržel Bottase. Verstappen si druhou příčkou pojistil celkově bronzovou pozici za oběma Stříbrnými šípy.

Hamilton své letošní jedenácté vítězství patřičně oslavil:

V neděli se s kariérou v F1 19. pozicí rozloučil Robert Kubica, jehož ve Williamsu nahradí nováček Nicholas Latifi. Polák si při návratu do světa Velkých cen vyjel jeden bod za desáté místo v závodě na Hockenheimu.

O 36 bodů více vybojoval v neděli dvanáctý Nico Hülkenberg, který formuli 1 opustí minimálně na rok. V týmu Renault německého jezdce vymění Esteban Ocon z Francie a vítěz čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans z roku 2015 jiné angažmá pro rok 2020 nezískal.