Singapur patřil Hamiltonovi, Vettel v boji o titul ztratil další body

Radek Vičík Radek Vičík
16. 9. 2018 16:07
Lewis Hamilton navýšil pod singapurskými světly své vedení v čele světového šampionátu už na 40 bodů
Lewis Hamilton slaví singapurský triumf.
Lewis Hamilton slaví singapurský triumf. | Foto: Reuters

Singapur - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál Velkou cenu Singapuru formule 1. V závodě tradičně konaném pod umělým osvětlením dojel druhý Max Verstappen s Red Bullem, třetí byl pilot Ferrari Sebastian Vettel.

Němec tak ztratil na Hamiltona další body, Brit před ním vede šampionát už o 40 bodů. "Netuším, kam se ztratilo tempo Ferina," divil se vítěz nedělní Grand Prix.

Obhájce titulu měl celý závod pod kontrolou a kromě fáze kolem zastávek v boxech nepustil vedení z ruky. Za ním se po startu dostal na druhé místo Vettel před Verstappena, ale hned v úvodu Grand Prix vyjel na trať safety car.

Postarala se o to kolize dvou monopostů Force India, po níž skončil Esteban Ocon ve svodidlech.

Restart na pořadí v čele nic nezměnil a jezdci především šetřili pneumatiky. Jako první z lídrů zajel do boxů Hamilton. Ukázalo se to být dobrým tahem, protože Vettel špatně zvolenou zastávkou přišel o druhé místo, na které se vrátil Nizozemec v Red Bullu.

Hamiltonovo vedení se pak ocitlo v ohrožení jen při předjíždění pomalejších pilotů. Segej Sirotkin a Romain Grosjean nerespektovali modré vlajky a Verstappen se málem dostal do čela. Pak se ale režie vrátila zpět do rukou Mercedesu, v cíli Hamilton oslavil 69. triumf kariéry.

"Nebyli jsme dost rychlí. V závodě nám chybělo tempo. Na začátku jsme se snažili být agresivní, ale to nefungovalo," řekl v cíli Vettel s kamennou tváří skrývající jeho zklamání.

Sirotkin zažil snad nejdramatičtější závod své zatím krátké kariéry. Ještě před blokováním lídrů, za které dostal pětivteřinovou penalizaci. Dokázal více než 12 kol za sebou držet Pérez. Když už se před něj Mexičan ve Force India dostal, razantně stočil volant a vrazil do Rusova Wiliamsu. Za to se Pérez musel za trest projet boxy.

Šampionát pokračuje za 14 dní v ruském Soči.

Výsledky závodu a průběžné pořadí jezdců a týmů:

 

Právě se děje

před 12 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy