Räikkönen odpověděl kritikům, druhý trénink v Rusku vyhrál Vettel

Aktualizováno 28. 4. 2017 15:45
Pátečním tréninkům na Grand Prix Ruska formule 1 vládli jezdci Ferrari. Zatímco dopoledne byl nejlepší Kimi Räikkönen, po obědě ho na nejvyšší příčce vystřídal lídr světového šampionátu Sebastian Vettel.
Kimi Räikkönen v monopostu Ferrari.
Kimi Räikkönen v monopostu Ferrari. | Foto: Pirelli Motorsport

Soči - Oba páteční tréninky na Velkou cenu Ruska formule 1 patřily na okruhu v olympijském areálu v Soči pilotům Ferrari.

Dopoledne byl ze všech nejrychlejší vyhrál Kimi Räikkönen. Finský pilot tak zareagoval nejlépe jak mohl na sílící kritiku jeho výkonů v letošní sezony, zejména v porovnání s lídrem seriálu Sebastianem Vettelem.

Právě on byl pak vítězem tréninku číslo dvě, který se jel odpoledne,a zároveň držitelem nejrychlejšího času dne - 1:34,120 minuty.

Piloty rudých vozů z Maranella ale trápí výdrž turba u jejich motorů, protože oba jezdci museli ve čtvrtém závodě sezony nasadit už třetí díl. A to je velmi přibližuje případným trestům ztráty místa na startovním roštu, protože letošní pravidla limitují počet jednotlivých částí motory na pouhé čtyři.

Ještě hůře na tom je Stoffel Vandoorne z McLarenu, který musel v Soči vyměnit celý motor a má tak páté turbo a pátou hybridní jednotku MGU-K. V neděli na startu kvůli tomu ztratí 15 míst, což ho téměř s jistotou pošle na poslední místo roštu.

První trénink závodního víkendu v Soči vypadal dlouho jako spanilá jízda Mercedesu. Ještě půl hodiny před konce měly Stříbrné šípy náskok před Vettelem více než vteřinu. Pak se ale vydal na trať Räikkönen a jeho výkon 1:36,074 minuty už nikdo nepřekonal.

Za jezdcem Ferrari se seřadili Valtteri Bottas a Lewis Hamilton v Mercedesu, čtvrtý byl Max Verstappen v Red Bullu a až za ním se umístil Vettel. Přitom německý jezdec ani Hamilton se nevyhnuli jezdeckým chybám a oba se ocitli mimo trať.

Poměrně nezáživnou  dávku tréninkových kol po asi 65 minutách kroužení na ruském okruhu nechtěně oživil Esteban Ocon, z jehož vozu ulétl kryt motoru. Kvůli tomu byla vyvěšena červená vlajka a jezdci se na trať vrátil po krátké pauze věnované úklidu úlomků Force Inda.

Esteban Ocon bez krytu motoru:

Odpoledne se Ferrari drželo v čele, za duem Vettel, Räaikkönen se umístili Bottas, Hamilton a pátý byl Verstappen.

V sobotu je v Soči na programu třetí trénink a kvalifikace. Samotná Velká cena Ruska formule 1 startuje v neděli ve 14:00 hodni našeho času. Vysílá ji stanice Sport2 a online přenos na Aktuálně.cz můžete sledovat ZDE.