Formule 1 měří sice křivým metrem, leč všem stejně. A to je pro dramatičnost šampionátu jen dobře

Radek Vičík Radek Vičík
11. 7. 2017 10:32
Sebastian Vettel se dožadoval trestu pro Valtteriho Bottase, byť sám za mnohem horší přestupek unikl hrozícímu vyloučení z Velkých cen formule 1.
Sebastian Vettel poslední dobou nevěří vlastním očím a rozhodnutí jury F1 by rád měnil.
Sebastian Vettel poslední dobou nevěří vlastním očím a rozhodnutí jury F1 by rád měnil. | Foto: Reuters

Komentář - Formule 1 je světem velkých peněz a velké politiky. To se naprosto jasně ukázalo při řešení konfliktních situací z posledních dvou Grand Prix - v Baku a na Red Bull Ringu.

Jak v případě vražení Sebastiana Vettela do Lewise Hamiltona před pár týdny v Ázerbájdžánu, tak u nedělního jemně ulitého startu B ve Spielbergu prokázalo sportovní vedení F1, potažmo Mezinárodní automobilové federace, mimořádný cit pro dramatičnost.

Tresty s "lidskou tváří"

Ono je totiž soudit a "soudit". Dá se trestat tvrdě, přesně podle litery zákona, a sekat jednu penalizaci za druhou. Nebo se držet "ducha regulí" a nedělat z šampionátu bramboračku.

Exemplárním případem je to, jak Vettel vybruslil z podivného manévru, kterým v uličkách Baku počastoval Hamiltona. Ať už Brit předtím úmyslně přibrzdil (senzory říkají, že ne), nebo došlo ke kontaktu ztrátou koncentrace v důsledku gestikulace směrem k Mercedesu (kdo jiný by měl dokázat ovládat svůj vůz než špičkový šampion F1?), předvedl německý jezdec druhou nejhorší věc, jakou může soupeři vůbec udělat.

Tou nejhorší je přebrat mu přítelkyni/manželku, pak je vražení do vozu během závodu a třetím smrtelným hříchem je kolize s týmovým kolegou.

Teď si dovolme malou odbočku. Podle výše uvedeného seznamu patří mezi největší zlosyny formule 1 ten historicky nejlepší - Michael Schumacher. Ten nejen, že přebral svoji budoucí manželku Corinnu německému rivalovi Heinzi-Haraldu Frentzenovi, ale na trati se úmyslně pustil do Jacquese Villeneuva. Za "taran" do Williamsu byl v roce 1997 dokonce dodatečně vyloučen z celé sezony.

Nadlidský start, nebo jen zlomky vteřiny?

Ale zpět k Vettelovi. Čerstvý třicátník může být rád, že se nevyplnily předpovědi britských novinářů, kteří věštili ztrátu trilionu bodů a doživotní zákaz závodění v čemkoliv výkonnějším, než je tříkolka. Pilot Ferrari dostal k trestu stop and go ze závodu už jen "nucené práce" v podobě účasti při různých vzdělávacích programech FIA.

Takovou shovívavost ale sám nedopřál Bottasovi, jehož kola se při startu Velké ceny Rakouska roztočila o zlomek vteřiny dříve než červená startovní světla. Vettel i v neděli třetí Daniel Ricciardo jednohlasně halasili, že to byl "nadlidský start" a v druhém plánu byly v dáli slyšet stesky, proč jen nebyl Fin potrestán.

Mohl být, proč by ne? Jenže pak by se nám nerýsovala hezká zápletka sezony, v níž se k dvojici bojující o titul rázem přiblížil třetí do party. A přijít o takové drama by byla škoda, nemyslíte?

 

Právě se děje

před 42 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí - Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití mohou vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká, a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka, ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

Další zprávy