Kurňa, pane Suzuki, nechte je závodit. Formuli 1 nespasí udělátka na předjíždění, ale praví srdcaři

Radek Vičík Radek Vičík
2. 5. 2018 10:31
Formule 1 stojí na rozcestí a záleží jen na jejím vedení, jaká bude její budoucnost. Bossové by měli pamatovat na to, že bez skutečných bojovníků se šampionát nikdy neobejde.
Lidský faktor v reálné praxi: cestu obou Red Bullů za úspěchem v Baku ukončila vzájemná kolize. Dokud budou závodit lidé, chyby prostě k formuli 1 patřit budou.
Lidský faktor v reálné praxi: cestu obou Red Bullů za úspěchem v Baku ukončila vzájemná kolize. Dokud budou závodit lidé, chyby prostě k formuli 1 patřit budou. | Foto: Reuters

Praha - Formuli 1 čekají příští rok další aerodynamické změny, které mají zvýšit počet předjížděcích manévrů. Ale je opravdu nutné mít zadní křídlo velikosti vrat od stodoly?

Po úvodní letošní Grand Prix v Melbourne se ozývaly nářky, že se v F1 vůbec nepředjíždí, přičemž jako argument zazněl počet úspěšných předjetí v Austrálii a v závodu americké IndyCar v St. Petersburgu. Jenže se zapomnělo na jeden zásadní prvek - lidský faktor.

Ten v následných Velkých cenách v Bahrajnu, Šanghaji a Baku zapůsobil tak, že si lídr nemohl být jistý prvním místem a šestá příčka mohla být dost dobře výtahem pro vavřín nejcennější.

Lidské bytosti za volantem

"Kurňa, pane Suzuki, šak jsme lidi, nejsme žadne stroje!" kontruje mašinfíra Kawasaki (s kratkym měkkym) v dnes již legendárním skeči Miloslava Šimka a Jiřího Krampola pod názvem Vlaková souprava pro třetí tisíciletí.

I když se občas tak tváří, nejsou ani piloti formule 1 žádné stroje. Jsou to sice psychicky a fyzicky velmi odolné bytosti, ale stále prostě jen lidé. Na to se při úvahách o budoucnosti F1 často zapomíná.

Pokud se dostanou Sebastian Vettel, Lewis Hamilton či Fernando Alonso pod tlak, je tu solidní šance, že i takové superstar udělají chybu. A záleží už jen na kvalitě jejich strojů a pohotovosti soupeřů, jak moc fatální takový omyl bude a kolik míst a bodů je nakonec bude stát.

Formule 1 si vydobyla pozici na vrcholu pyramidy motoristického sportu. Zdá se, že hybridní motory, baterie a podobné věci k tomu prostě patří a staromilci se s nimi musí smířit. S čím by se ale kovaní fanoušci smířit neměli, je neustálá snaha zjednodušovat pilotům život.

Futuristický závodní volant se počtem tlačítek a přepínátek vyrovná prvním ovládacím panelům jaderných elektráren a jen kombinací různých módů chodu motoru, spotřeby paliva, spojky či nabíjení baterie dostanete rázem stovky možných variant. Přitom ještě před 20 lety stačil pilotům Sauberu klasický kulatý volant s desítkou voličů, které většinou fungovaly v módu "vypnuto - zapnuto".

Boj na samé hranici možností

Méně je někdy více. Formule 1 by měla být hlavně místem, kde se setkávají nejlepší piloti světa. O čemž se však dá - v porovnání třeba s nabitou startovní listinou světového šampionátu ve vytrvalostních závodech - u spodní poloviny startovní listiny F1 úspěšně pochybovat.

Pokud si chtějí noví majitelé udržet globální popularitu svého produktu, měli by uvažovat o radikální změně přístupu. Monoposty je třeba dostat na hranici možností tak, aby k tomu samému nutily piloty. Jen muži v extrémních situacích dokážou předvést extrémní výkony, které uchvátí davy.

Když vedle sebe postavíte dvacet stejných mrňousů Kia Picanto, tak sice dostanete krásné závodění s řadou předjíždění, ale hladina adrenalinu u diváků skutečně stoupne až tehdy, když uvidí monoposty F1 bojovat férově o vítězství kolo na kolo v ostré zatáčce.

Slůvko férově je důležité. Abychom si rozuměli, nesmyslně hazardní manévry,  torpédování soupeřů a ohrožování jejich životů na okruhy nepatří.

Ne dětinskými výkřiky typu "Modré vlajky!" nebo "Charlie, viděls to?", leč právě v urputné válce na asfaltu se ukáže pravé závodnické srdce. A jen jeho nositel má mít právo startovat ve formuli 1 a být jejím šampionem.

Čerstvou ukázkou takové odhodlanosti je nedělní výkon Fernanda Alonsa v Baku. Pilot McLarenu dostal "nakládačku" krátce po startu, do boxů dojel jen na dvou kolech, a přesto skončil sedmý.

 

Právě se děje

před 25 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy