Mercedes úspěšný tým nemění. Po Hamiltonovi prodloužil smlouvu i Bottas

ČTK rav ČTK, rav
Aktualizováno 20. 7. 2018 11:45
Lewis Hamilton má od Stříbrných šípů zaručený plat minimálně 30 milionů liber.
Lewis Hamilton a Valtteri Bottas.
Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. | Foto: Reuters

Hockenheim - Čtyřnásobný mistr světa formule 1 Lewis Hamilton ve čtvrtek prodloužil o dva roky smlouvu s týmem Mercedes do roku 2020. V pátek nový kontrakt podepsal i Valtteri Bottas. V jeho případě to je na rok s opcí na sezonu 2020.

Podle BBC si Hamilton může ročně vydělat s bonusy až 40 milionů liber (1,16 miliardy korun). Zaručených má minimálně 30 milionů liber.

"Tohle prodloužení smlouvy byla v zásadě formalita od chvíle, co jsme si s Tottem (šéfem týmu Wolffem) společně v zimě sedli. Je fajn, že je to teď na papíře, je to venku a můžeme se věnovat obvyklé práci," uvedl Hamilton před víkendovou Velkou cenou Německa.

Hamilton závodí za Mercedes od roku 2013, kdy v týmu nahradil německou legendu Michaela Schumachera. Následně v letech 2014, 2015 a loni vybojoval mistrovský titul. V roce 2016 skončil těsně druhý za tehdejším týmovým kolegou Němcem Nicem Rosbergem. Ten sice také prodloužil svůj kontakt, ale na konci ročníku ho nečekaně ukončil a završil svoji kariéru v F1.

Poprvé se Hamilton stal mistrem světa před deseti lety v barvách McLarenu. V letošním šampionátu je před víkendovou Velkou cenou Německa druhý se ztrátou osmi bodů na Němce Sebastiana Vettela z Ferrari.

"Jsem součástí rodiny Mercedesu dvacet let a nikdy jsem se v týmu necítil lépe než právě teď. Jsem si jistý, že Mercedes je to správné místo pro příští roky," prohlásil vítěz 65 Velkých cen.

Spíš než o možné změně týmu se v posledních měsících spekulovalo o tom, zda má Hamilton stále potřebné zaujetí pro závody F1 a jestli po vypršení dosavadní smlouvy nenapodobí předloňský Rosbergův náhlý odchod ze seriálu.

33letý britský jezdec však ujistil, že je stále hladový po úspěchu na závodní dráze. "Ten soutěživý duch, co ve mně žhne, sdílejí všichni okolo. Pořád se snažíme být lepší a děláme vše pro to, abych byli na vrcholu. Nemohu se dočkat, co spolu dokážeme v příštích dvou a půl letech," řekl Hamilton.

Dohoda s o pět let mladším Bottasem přišla o dne později. "Valtteriho výkony v této sezoně jsou excelentní a nebýt našich chyb a smůly, vedl by teď průběžné pořadí mistrovství světa," uvedl na webu Mercedesu Wolff. "Jsem rád, že máme o budoucnosti jasno, protože nás čekají těžké bitvy. Chtěl bych jezdit na takové úrovni, aby byla opce na rok 2020 pro tým jasnou záležitostí," řekl Bottas.

Finský pilot přišel do Mercedesu loni po pěti letech ve Williamsu. Hned v první sezoně v barvách německé stáje se dočkal premiérového úspěchu ve formuli, vyhrál tři Velké ceny a v konečné klasifikaci skončil třetí za Hamiltonem a Sebastianem Vettelem z Ferrari. V této sezoně byl zatím nejlépe druhý a v průběžném pořadí mu patří pátá příčka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy