Od nejrychlejších rakví až po svatozář. Tak se zlepšovala bezpečnost v F1

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2020 16:20
Před 13 lety se 10. červen málem zapsal do historie F1 černým písmem. Ale to, že Robert Kubica přežil děsivou havárii v Montrealu, je důkazem radikálně vylepšené bezpečnosti monopostů.
Tragédie v Le Mans 1955
Podívejte se na dobové snímky z tragédie, který v roce 1955 zastínila závod 24 hodin v Le Mans. Pozor, video obsahuje drastické záběry. | Video: YouTube

Obrovským šokem byla tragédie ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans roku 1955. Pierre Levegh vyletěl se svým Mercedesem mezi diváky, kromě francouzského jezdce zahynulo více než osmdesát diváků. Rázem se začalo hovořit o bezpečnosti jako důležité součásti motorsportu. Ve Švýcarsku to vzali z gruntu a okruhové závody s okamžitou platností zakázali. Vydrželo jim to až do června 2018, kdy se ulicemi Curychu proháněly monoposty elektrické formule E.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 7 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy