Od nejrychlejších rakví až po svatozář. Tak se zlepšovala bezpečnost v F1

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2020 16:20
Před 13 lety se 10. červen málem zapsal do historie F1 černým písmem. Ale to, že Robert Kubica přežil děsivou havárii v Montrealu, je důkazem radikálně vylepšené bezpečnosti monopostů.
V roce 1985 se už krátké kalhoty (u většiny týmu) prodloužily, ale rukávy zůstaly pořád.
V roce 1985 se už krátké kalhoty (u většiny týmu) prodloužily, ale rukávy zůstaly pořád. | Foto: Williams F1 Team - LAT Photographic

Dokladem toho je fakt, že i když se výkon turbomotorů vyšplhal až na šílených 1100 koňských sil, od června 1982, kdy na startu GP Kanady zesnul Ital Riccardo Paletti, došlo s těmito "bestiemi na čtyřech kolech" k jediné tragédii. Italský závodník Elio de Angelis se navíc zabil při testech, když mu na okruhu Paul Ricard ulétlo z vozu Brabham přední přítlačné křídlo a vůz se stal neřiditelným.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy