Od nejrychlejších rakví až po svatozář. Tak se zlepšovala bezpečnost v F1

Radek Vičík Radek Vičík
10. 6. 2020 16:20
Před 13 lety se 10. červen málem zapsal do historie F1 černým písmem. Ale to, že Robert Kubica přežil děsivou havárii v Montrealu, je důkazem radikálně vylepšené bezpečnosti monopostů.
Závody ve Formule 1 v 50. letech dvacátého století.
Závody ve Formule 1 v 50. letech dvacátého století. | Foto: Alfa Romeo Media

Když šampionát formule 1 začínal, proháněli se za volantem silných vozů piloti v šortkách a krátkém tričku. Vrcholem byla helma, která by ale dneska nesplnila ani standardy pro cyklistické přilby. Není divu, že záhy přišly první tragédie. 18. června 1952 se zabil Brit Cameron Earl při testech a první závodní obětí byl o rok později Američan Chet Miller v závodě Indianapolis 500. První dekáda F1 si jen během závodních víkendů vyžádala dohromady 11 obětí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy