Takhle konkurenci nedrtili ani Hamilton či Rosberg. Supertalent Ferrari ale závodí ve stínu smrti

Radek Vičík Radek Vičík
13. 10. 2017 10:27
Charles Leclerc z Monte Carla se v 19 letech postupně prokousal od motokár přes "školní" formule až k titulu ve formuli 2. Poslední roky jej ale v v osobním životě provází smrt nejbližších. Loňský titul proto věnoval se slzami v očích zesnulému pilotovi Julesi Bianchimu, letošní svému otci, který rovněž zemřel.
Talentovaný Charles Leclerc získal druhý titul v juniorských formulích po sobě. Po loňském triumfu v GP3 se letos stal šampionem formule 2.
Talentovaný Charles Leclerc získal druhý titul v juniorských formulích po sobě. Po loňském triumfu v GP3 se letos stal šampionem formule 2. | Foto: Zak Mauger/FIA Formula 2

Praha - Po tragicky zesnulém Julesi Bianchimu se mezi mladíky zaštiťovanými slavným jménem Ferrari objevil další velký talent. 19letý Charles Leclerc je čerstvě korunovaným šampionem formule 2 (ještě loni známé jako GP2), nyní se rozhoduje o jeho šancích ve F1. To vše talentovaný pilot prožívá ve stínu smrti otce Hervého, jenž zesnul v červnu po delší nemoci.

Právě on, bývalý pilot formule 3 a úspěšný šéf motokárového týmu, stál za úspěšnou kariéru jednoho ze svých tří synů. "To, že jsem vyhrál formuli 2, je ten nejlepší způsob, jak mu poděkovat za všechno, co pro mě udělal. Loni jsem titul věnoval Julesi Bianchimu, ten letošní patří mému tátovi," řekl Leclerc se slzami v očích krátce poté, co si titul zajistil minulý víkend v Jerezu už tři jízdy před koncem seriálu.

Šampionát jednoho muže

Rodák z Monte Carla přišel do šampionátu jako úřadující mistr GP3. V barvách zkušeného týmu Prema své soupeře doslova deklasoval. Vyhrál osm z deseti kvalifikací, šest jízd z dvaceti (to o sedmý triumf - ve Spa-Francorchamps -  přišel kvůli diskvalifikaci) a před závěrečným dvojzávodem v Abú Dhabí má před druhým v pořadí Oliverem Rowlandem z Británie náskok 60 bodů.

Tak tvrdě své soupeře v "juniorce" nedrtili Lewis Hamilton, Nico Rosberg ani Nico Hülkenberg a Leclercův výkon se dá srovnat snad jen s panováním Stoffela Vandoorna v roce 2015.

"Celou sezonu jsem se soustředil na vlastní výkon a neřešil soupeře. Vítězství není jen mým dílem, ale má na něm zásluhu celý tým. Prema letos nemohla udělat lepší práci," chválil Leclerc svůj tým.

Bude další zastávkou Sauber?

To všechno je pro domovský tým Ferrari tím nejlepším doporučením zajistit mu v příští sezoně místo v nějakém z týmů formule 1. Logicky se nabízí tým Sauber, který používá motory z Maranella a finanční injekce za start chráněnce Scuderie pro něj bude vítaným příspěvkem do rozpočtu.

Monte Carlo by se tak dočkalo svého třetího pilota na startu Velkých cen a snad důstojného nástupce legendárního Luise Chirona.

Letos v Melbourne a Šanghaji sice dostal místo nemocného Pascala Wehrleina šanci Antonio Giovinazzi a pilot z Monte Carla se tak mohl cítit trochu přehlížený. Jenže tři Italovy havárie a následující Leclercovo panování v F2 jasně ukázaly, kdo je ve Ferrari Driver Academy jedničkou.

Vzhůru po žebříčku. Pěkně stupínek za stupínkem

Navíc postup sympatického jezdce by byl nejlepší reklamou pro prosazovaný "žebřík" na cestu do F1 - motokáry, formule 3, GP3 a nakonec formule 2. Tedy ne jako třeba Max Verstappen, který hned v sedmnácti z "trojky" skončil do formule 1 a kvůli němu se následně stanovil minimálně věk pro jezdce v Grand Prix na 18 let.

A co dál? Po příští sezoně se na 99% procent s kariérou rozloučí Kimi Räikkönen. Hvězdná sezona v barvách Sauberu, podobná té premiérové Verstappenově v Toro Rossu, by Leclerca mohla katapultovat do závodního kokpitu Ferrari.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy