Thajský nástupce tradic Prince Biry se u Red Bullu učí od Verstappena

Radek Vičík Radek Vičík
19. 9. 2019 18:46
Alexander Albon si na monopost formule 1 Red Bull zvykl velice rychle, po dvou závodech panuje s bývalým pilotem Toro Rossa velká spokojenost.

Thajsko mělo v historii F1 zatím jediného zástupce. Byl jím i z předválečného Brna známý a mezi fanoušky populární Princ Bira ze Siamu.

Birabongse Bhanudej, jak znělo jeho občanské jméno, odjel v novodobé formuli 1 celkem 19 závodů, naposledy startoval v GP Španělska 1954 ve věku 40 let. Pak se dal na jachting, v němž Thajsko reprezentoval hned na čtyřech olympiádách.

Ještě loni v létě byl přitom Albon u Red Bullu doslova na odpis. Ve Formuli 2 byl po první polovině sezony "až" čtvrtý se dvěma umístěními na stupních vítězů.

Pak však přišlo oživení a druhá příčka Thajci unikla nakonec jen o sedm bodů. To ho rázem katapultovalo za volant vozu Toro Rosso.

Své vůbec první testy monopostu F1 začal v Barceloně návštěvou štěrkové únikové plochy. Ale na nové závodní "náčiní" si rodák z Londýna velice rychle zvykl.

V Toro Rossu předváděl takové výkony, že i když první pódium týmu od Sebastiana Vettela v roce 2008 vybojoval letos na Hockenheimu Daniil Kvjat, byl to právě 23letý jezdec závodící pod thajskou vlajkou, kdo dostal šanci počínaje GP Belgie usednout v Red Bullu.

Albon se tak stal za posledních pět let pátým pilotem, který se v "áčku" rakouského nápojového giganta vystřídal. Tuto sezonu začal po boku Maxe Verstappena vicemistr japonské Super Formule z roku 2017 Pierre Gasly. Jenže Francouz to dotáhl všeho všudy jednou na čtvrté místo, a to náročné šéfy Red Bullu v porovnání s dvěma triumfy Verstappena neuspokojilo.

Konkurz na jeho místo byl krátký a rychlý, vedení si zvolilo Albona. I když to  dosavadní týmový parťák (a zároveň expilot Red Bullu) Kvjat nesl špatně a prorokoval Thajci problémy, ten se zatím dvou Grand Prix v nových barvách uvedl velmi dobře.

Ve Spa-Francorchamps se uvedl perfektní stíhací jízdou. Sedmnácté místo na startu proměnil v páté v cíli. "Alex na mě dělal dojem celý víkend svých přístupem, tím, jak komunikoval s inženýry i bojoval na trati. Nedělal žádné chyby ani hloupě neriskoval. Prostě si dělal svoji práci," uvedl boss Red Bullu Christian Horner po belgické Velké ceně.

Také v Monze si proti kvalifikaci polepšil. Tentokrát o dvě příčky na konečnou šestou pozici. O víkendu se bude chtít předvést v závodě, který je pořádán nejblíž jeho domovině, Grand Prix Singapuru.

V nočním závodě by rád využil poznatků, které už dokázal načerpat od jedničky týmu. "Není to tak, že bych se Maxe (Verstappena) ptal, jak mám projíždět jednotlivé zatáčky. Na brífinku je vždycky první, tak ho bedlivě poslouchám. Jak interpretuje chování vozu, kde chce být rychlejší a vůbec, jak komunikuje s týmem," přiznal Albon.

O tom, jak se mladíkovi v Red Bullu i jeho soupeřům dařilo, se dozvíte v online přenosu na Aktuálně.cz. Závod startuje v neděli ve 14:10 našeho času. Grand Prix vysílá stanice Sport2, předzávodní studio začíná 70 minut před začátkem závodu.