Mohl jsem bojovat o vítězství, zuřil Albon po kolizi s Hamiltonem

Radek Vičík Radek Vičík
5. 7. 2020 18:52
Alexander Albon byl při Velké ceně Rakouska formule 1 blízko životního úspěchu. Místo boje o první triumf v kariéře ale po kolizi s Lewisem Hamiltonem závod nedokončil.
Alexander Albon v Red Bullu v souboji s Lewisem Hamiltonem (44) v Mercedesu při GP Rakouska F1 2020 | Foto: Red Bull Content Pool - Getty Images

"Teď jsem docela naštvaný, takže si musím dát pozor na pusu," přiznal 24letý thajský pilot. "Mám opravdu pocit, že jsem tenhle závod mohl vyhrát. Samozřejmě měl Mercedes skvělé tempo, ale náš tým udělal velký kus práce se strategií."

Celé drama se odehrálo v 61. kole. To už potřetí zajel do boxů safety car a Albon jedoucí na třetím místě na čerstvých měkkých gumách vycítil šanci zaútočit na oba vedoucí Mercedesy.

Jako první mu stál v cestě obhájce titulu. Jenže Brit mu nedal šanci a celá situace skončila kolizí. Zatímco se Albon dostal do smyku a nakonec musel odstoupit, Hamilton pokračoval dál v závodě.

Za zavinění kolize Hamilton dostal po pár minutách trest v podobě pěti vteřin a ještě si navýšil aktuální konto trestných bodů na sedm. Za dvanáct mu hrozí stop v další Grand Prix. Pilot Mercedesu se po penalizaci v konečném pořadí závodu propadl z druhého na čtvrté místo.

Souboj Red Bullu s Mercedesem byl velmi ostrý a výrok ředitelství závodu fanoušky rozdělil. Ovšem pravidla hovoří jasně, jak během komentáře podotkl expilot F1 Martin Brundle: "Byl už před ním." Jinými slovy, Albon si díky tomu mohl volit stopu, v čemž mu soupeř zabránil.

Jiného názoru byl ale boss Stříbrných šípů. "Ten trest byl příliš přísný. Dívali jsme se několikrát na video, Albon tam měl 40% dráhy pro sebe," prohlásil Wolff.

"Podle mě to byl závodní incident," přidal se Hamilton, který těsně před startem klesl z druhého na páté místo kvůli tomu, že v kvalifikaci nerespektoval žluté vlajky.

Podobný kontakt měli oba rivalové už v závěru loňské sezony v Brazílii. "Tohle mě bolí víc, protože v Brazílii to bylo tak nějak 50 na 50. Dnes jsem jel na hraně. Věděl jsem, že když mu (Hamiltonovi) dám dost místa, bude záležet jen na něm, jestli chce bourat nebo ne," prohlásil jezdec Red Bullu.

S Hamiltonem si o celém incidentu prý popovídá později. "Až trochu vychladnu, tak se k tomu vrátíme," dodal Albon.