Nevídaná synchronizace ve Spa. Na totožném místě stejným způsobem bourala dvě Porsche

Radek Vičík Radek Vičík
6. 5. 2021 8:01
Legendární okruh ve Spa-Francorchamps znovu nabídl něco výjimečného. V kvalifikaci na šestihodinovku na tom samém místě během pár minut naprosto stejně bouraly dva sportovní vozy Porsche.

Kvalifikace na první letošní podnik MS ve vytrvalostních závodech trvala pouhých deset minut. A protože v Ardenách bylo v pátek v podvečer docela chladno, byl asfalt velmi studený.

Na nezahřátých gumách to jezdcům klouzalo, což se ukázalo hlavně ve výjezdu z legendárního stoupání Eau Rouge - Raidillon. Jako první v pekelně rychlé levotočivé zatáčce vyletěl mimo trať zkušený německý pilot Christian Ried z týmu Dempsey Proton Racing, jehož spolumajitelem je hollywoodská hvězda Patrick Dempsey.

Roztočené auto, jehož posádka byla jedním z favoritů kategorie GTE Am, trefilo bariéru z pneumatik a svodidla zepředu. Přestože z něj létaly kusy karbonu i jiných materiálů, dokázali mechanici přes noc téměř zázrak a Porsche s číslem 77 se postavilo na start.

Krátce poté, co skončil úklid trati a znovu začal boj o pořadí na startovním roštu, se přihodila navlas stejná bouračka. Na studených gumách tentokrát "uklouzl" Nor Egidio Perfetti v Porsche 911 RSR-19 v barvách Teamu Project 1.

Jenže ředitel koncernu Perfetti Van Melle, vyrábějícího sladkosti a žvýkačky, boural na levou stranu, takže škody na autě byly fatální. Když trosky vozu dorazily do boxů, bylo jasné, že je po účasti v sobotní šestihodinovce.

Pro Team Project 1 bylo toto zjištění o to smutnější, protože už na začátku týdne přišel při testech o jiné Porsche. To ve Spa-Francorchamps rozbil jiný norský závodník, Anders Buchardt.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová.

"Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová. Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Homolové dítě z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Vrtulník ho přepravil do Fakultní nemocnice v Praze Motole.

Jedna žena utrpěla středně těžké zranění, skončila ve střešovické nemocnici. Ostatní cestující, dva muži a žena, měli lehká poranění. Záchranáři je odvezli do nemocnic v Kladně a Motole.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy