Ferrari vládne testům na F1, šampion Button nestíhá

Jakub Šafránek Jakub Šafránek, yac
4. 2. 2010 8:33
Nejrychlejší časy první dny zajeli Massa a Alonso
Před 30.000 fanoušky byl ve středu nejrychlejší Fernando Alonso.
Před 30.000 fanoušky byl ve středu nejrychlejší Fernando Alonso. | Foto: Sport

Valencie - Opakování loňské bídné sezony rozhodně nechce připustit italská stáj Ferrari, která prozatím vládne prvním oficiálním testům na nový ročník formule 1.

Právě jezdci z Maranella totiž zajeli na okruhu ve Valencii během prvních tří dnů testování nejlepší časy.

V pondělí a úterý projel trať za nejkratší časový úsek Felipe Massa, ve středu jej na pomyslném trůnu nejrychlejšího jezdce vystřídal týmový kolega a posila pro novou sezonu Fernando Alonso.

Čtěte také:

Valencie žije F1. Na Alonsův test přišlo 30 tisíc lidí
Massa se Alonsa nebojí. Musíme pracovat jako tým, říká

Naopak úřadující šampion a nový pilot McLarenu Jenson Button, který se poprvé zapojil do testů včera, dojel až s pátým nejrychlejším časem a ztrátou jeden a půl vteřiny na Alonsa.

"Myslím, že si můžeme přiznat, že je Ferrari rychlé. Ale jak moc, to nevíme," tvrdí Button. "Takové časy by nezajížděli, kdyby nebyli konkurenceschopní, jenže nikdy nevíte, kolik mají paliva, když ty rychlé časy zajíždějí."

Právě z důvodů množství nabraného paliva či odlišných pneumatik nebývají předsezónní testy příliš spolehlivým ukazatelem formy jednotlivých týmů.

Navíc samozřejmě hraje roli i to, že se první testy jely pouze na jediném okruhu, který nemusí být reprezentativním vzorkem pro zbývajících 18 tratí, na nichž se odjede letošní sezona F1.

Fernando Alonso před testovací jízdou
Fernando Alonso před testovací jízdou | Foto: Sport

"Byl to teprve můj první den," řekl po testech opatrně Alonso. "Možná, že jsme byli první tři dny nejrychlejší, ale to mohlo být důsledkem paliva nebo něčeho dalšího. A nebo jsme skutečně konkurenceschopní."

"Musíme náš monopost vylepši co nejvíc to půjde. Až do Barcelony či Jerezu z toho (výsledků testů) ale nechceme vyvozovat žádné závěry," tvrdí Španěl.

Nová sezona nejsledovanější motoristické soutěže světa začíná už 14. března na okruhu v Bahrajnu, do té doby ale ještě čeká týmy testování právě v Jerezu a Barceloně.

Každopádně letos Ferrari rozhodně nechce zopakovat černý začátek loňské sezony, kdy po prvních pěti závodech mělo na kontě pouhých šest bodů.

"Chceme zapomenout na loňský rok a chceme být zase konkurenceschopní," prohlásil při nedávném představování nového monopostu F10 hlavní inženýr stáje Aldo Costa. Vypadá to, že se mu jeho přání zatím plní.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy