Ferrari se zlobí: Ecclestone je starý a Schumi nás zradil

Radek Vičík Radek Vičík
7. 12. 2012 14:00
Italský tým se pustil do kritiky vedení šampionátu poté, co se FIA postavila za Vettela v kauze předjíždění v Brazílii.
Bernie Ecclestone a Luca di Montezemolo zachovávají před novináři povinný úsměv.
Bernie Ecclestone a Luca di Montezemolo zachovávají před novináři povinný úsměv. | Foto: Scuderia Ferrari

Praha, Maranello - Všichni muži z vedení týmu formule 1 Ferrari při vyslovení jména Bernie Ecclestone brunátní a první muži cirkusu Grand Prix nemohou přijít na jméno.

Za všechno může poslední Velká cena sezony, v níž se podle Italů dopustil Sebastian Vettel předjetí v rozporu s pravidly. Němec měl být potrestán a v důsledky změny pořadí závodu v Interlagosu se měl mistrem světa stát Fernando Alonso ve Ferrari.

Jenže jak Mezinárodní automobilová federace (FIA), tak i sám Ecclestone se postavili za pilot Red Bullu s tím, že Jeana-Erika Vergneho předjel už v dovoleném úseku.

Stáří není výsada

Prezident italského týmu Luca di Montezemolo to ovšem pořád nemůže rozdýchat.

„Táta mě vždycky učil úctě ke starším lidem. Jenže ti se jednou dostanou do bodu, kdy už nejsou schopni kontrolovat svět kolem sebe. A starší věk už není slučitelný s určitými vysokými pozicemi a odpovědností,“ rýpl si Ital do 82letého Ecclestoneho.

Zároveň bránil to, že se stáj rozhodla celou „kauzu Vettel“ rozdmýchat.

„Na internetu jsme viděli několik záznamů a tisíce fanoušků se nás ptaly, co s tím uděláme. Proto jsme se rozhodli k té nejjednodušší a nejčistší věci: zeptali jsme se na názor FIA. A jejich rozhodnutí respektujeme,“ uvedl di Montezemolo.

Schumacher prý pomáhal Red Bullu

Ecclestone ovšem není jediný, do koho se první muž týmu z Maranella pustil. V hledáčku se objevil také Michael Schumacher.

Německý pilot si prý měl vzpomenout na roky v kokpitu Ferrari a v závěru Velké ceny Brazílie neprodat Vettelovi svoji kůži tak lacino.

„V podání Michaela Schumachera jsem čekal trochu jiný průběh závodu. Je to pilot, kterého k Ferrari vážou nezapomenutelné okamžiky, a vždycky nám byl blízký. To je všechno, co k tomu řeknu. Jinak se na naši hlavu zase spustí vlna kritiky,“ řekl první muž Ferrari.

S di Montezemolem překvapivě souzní také Flavio Briatore, bývalý Schumacherův šéf v Benettonu. Ten už si servítky nebral vůbec.

„To jak se Michael zachoval v Brazílii, není dobré. Dával přednost tomu, aby Red Bull porazil Ferrari. Jediný, kdo pomohl Ferrari, byl Mark Webber,“ připomněl manažer svého australského svěřence.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy