Ferrari hrozí: Skončíme ve formuli. Kvůli motorům

Václav Rojík, roj
27. 10. 2008 20:50
Koncem hrozí i Toyota

Praha - Tým Ferrari pohrozil, že přehodnotí svoje další působení v seriálu formule jedna. Co se italské stáji nelíbí? Plány na standardizaci motorů u všech zúčastněných vozů.

V souvislosti s globální ekonomickou krizí a nárůstem nákladů ohlásila minulý týden mezinárodní motoristická federace FIA radikální reformy obsahující zeštíhlení rozpočtů a standardizaci motorů.

FIA sdělila, že k revolučním krokům může dojít od roku 2010.

Ferrari ve svém pondělním prohlášení píše, že „plně souhlasí s potřebou na výrazné a potřebné snížení nákladů."

Čtěte také:
Historický zlom: Formule ušetří, od McLarenu po Ferrari
Ať si Ferrari vezme double. McLaren chce nudu a titul

Zároveň však slavná stáj uvedla, že má „zásadní výhrady" vůči jakýmkoliv návrhům, které by vedly k tomu, aby všechny týmy používaly stejné motory.

„V tom případě by formule jedna ztratila smysl své existence, která stojí na konkurenci a technologickém vývoji," stojí dále v prohlášení.

Standardizované motory? Ne, říká Ferrari
Standardizované motory? Ne, říká Ferrari | Foto: Reuters

„Díky zmíněným faktorům je Ferrari dlouhodobou integrální součástí formule jedna od roku 1950. Pokud přestanou platit, naše správní rada si vyhrazuje právo, po konzultaci snašimi partnery, přehodnotit naše setrvání v mistrovství světa," hrozí Ferrari.

Po výrocích FIA se k záležitosti vyjádřil i šéf formule jedna Bernie Ecclestone, jenž se snažil rozptýlit obavy, že by velkým týmům měla vadit standardizace motorů.

„Nevidím žádný důvod, proč by měli výrobci aut opustit mistrovství světa kvůli těmto plánům. V době ekonomické krize jim ušetříme spoustu peněz. Všechny technické záležitosti zůstanou, budou mít dost prostoru ukázat svůj talent," divil se Ecclestone.

„Proč by chtěl někdo končit pro to, že mu chceme ušetřit peníze. Tomu nerozumím. Chceme jen snížit utrácení, abychom zůstali konkurenceschopní. To je jednoduché," dodal.

Zdá se ale, že vedení Ferrari pro jeho slova pochopení nemělo. A není samo.

Krátce před zveřejněním prohlášení týmu z Maranella se nechala slyšet i stáj Toyota s tím, že pokud dojde ke standardizaci motorů, v seriálu téměř jistě končí.

 

Právě se děje

před 59 minutami

U Čerčan usmrtil vlak muže, provoz na trati je přerušen

Osobní vlak v neděli ráno u Čerčan na Benešovsku srazil muže, který se pohyboval v kolejišti. Nehodu nepřežil, provoz na trati byl přerušen, vyplývá z informací policie a Českých drah.

Událost byla hlášena kolem 8:00 v úseku Senohraby-Čerčany. "Muž utrpěl zranění, kterým na místě podlehl. Po dobu vyšetřování bude trať uzavřena," řekla policejní mluvčí Martina Fejfarová. Cestující ve vlaku podle ní z nehody vyvázli bez zranění.

Podle webových stránek Českých drah bude trať neprůjezdná do 10:00, čas zprovoznění se ale může měnit.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Boston zabral a snížil semifinálovou sérii NBA s Miami

Basketbalisté Bostonu Celtics se udrželi v boji o postup do finále NBA, Miami porazili 117:106 a snížili stav semifinálové série na 1:2 na zápasy. Pro Miami to byla teprve druhá porážka v letošním play off po deseti výhrách. Čtyři hráči Bostonu se dostali na alespoň 20 bodů, nejvíce měl Jaylen Brown 26.

Play off NBA v Orlandu:

Finále Východní konference - 3. zápas:

Miami - Boston 106:117 (stav série 2:1).

Zdroj: ČTK
Další zprávy