F1: Vettel míří za svým, ovládl páteční tréninky

Sport Sport
12. 10. 2012 8:20
Piloti formule 1 začali závodní víkend v Jongamu dvojicí měřených testů
Sebastian Vettel vyjíždí z boxů v Jongamu
Sebastian Vettel vyjíždí z boxů v Jongamu | Foto: Red Bull Racing - Clive Rose/Getty Images

Jongam - Sebastian Vettel, obhájce titulu a aspirant na uchvácení post lídra průběžného pořadí světového šampionátu formule1, kraloval pátečním tréninkům na korejském okruhu Jongam.

I když v pátek dopoledne byl nejrychlejší Lewis Hamilton v McLarenu, odpoledne místního času už Vettel nedal nikomu šanci a připsal si nejrychlejší čas den: 1:38,832 minuty. Dominanci stáje Red Bull potvrdil druhý Mark Webber se ztrátou tří setin vteřin.

Vettel svým skvělým výkonem naznačil, že po triumfech v Singapuru a Japonsku míří i teď jednoznačně za dalším vítězství. Tým Red Bull přitom zaútočil až v druhém tréninku, protože ten úvodní věnovala stáj spíše ladění monopostů.

Až o další tři desetiny se ocitl lídr seriálu, Fernando Alonso ve Ferrari, který se tak stal vlastně vítězem souboje „zbytku světa“. Za ním skončili Jenson Button (McLaren), Michael Schumacher (Mercedes) a Felipe Massa (Ferrari). Dopolední vítěz Hamilton byl až osmý.

Všech 24 pilotů se odpoledne vešlo do limitu 107% času vítěze, takže ze sobotní kvalifikace by se do Grand Prix mělo kvalifikovat celé jezdecké pole. Velká Koreje startuje v neděli v 8:00 a můžete ji sledovat v on-line přenosu ZDE.

Připravujeme další podrobnosti

Tréninky na Velkou cenu Koreje, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Jongamu:

První trénink: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:39,148, 2. Alonso (Šp./Ferrari) 1:39,450, 3. Webber (Austr./Red Bull) 1:39,575, 4. Massa (Braz./Ferrari) 1:39,854, 5. Vettel (Něm./Red Bull) 1:40,088, 6. Schumacher (Něm./Mercedes) 1:40,221.

Druhý trénink: 1. Vettel 1:38,832, 2. Webber 1:38,864, 3. Alonso 1:39,160, 4. Button (Brit./McLaren) 1:39,219, 5. Schumacher 1:39,330, 6. Massa 1:39,422.


 

Právě se děje

před 6 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy