Barcelonské divy: Mladíček Verstappen využil vybíjené Mercedesu

Radek Vičík Radek Vičík
15. 5. 2016 15:53
Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a v 18 letech se stal nejmladším vítězem Grand Prix v historii. hend po startu se vzájemnou kolizí vyřadili oba piloti Mercedesu, Nico Rosberg a Lewis Hamilton.
Poškozený vůz Nica Rosberga.
Poškozený vůz Nica Rosberga. | Foto: ČTK

Barcelona  - Max Verstappen v Red Bullu vyhrál Velkou cenu Španělska formule 1 a v 18 letech se stal nejmladším vítězem Grand Prix v historii. Zbývající místa na stupních vítězů obsadili Kimi Räikkönen a Sebastian Vettel z Ferrari. To největší drama se ale odehrálo už v prvním kole, kdy po vzájemné kolizi skončili oba piloti Mercedesu, Nico Rosberg a Lewis Hamilton.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Tráva jako past

Rosberg odstartoval lépe než držitel pole position Hamilton a ujal se vedení. V nájezdu do třetí zatáčky se Brit pokusil německému jezdci všechno vrátit, ale ten při obraně své pozice vytlačil Hamiltona  mimo trať.

Obhájce titulu dostal na trávě smyk, při němž s sebou vzal i týmového kolegu. Roberg tak zakončil vítěznou sérii trvající od loňské GP Mexika nedobrovolně na osmi triumfech

Video z nehody Rosberga s Hamiltonem:

Nevýkonný šéf Mercedesu Niki Lauda měl ještě během závodu o viníkovi nehody jasno. "Nebylo to nevyhnutelné. Pro nás jako tým je to katastrofa. Lewis příliš agresivně útočil a Nico byl v čele, proto mu nemusel nechat místo," uvedl v britské televizi Sky Sports.

V tom samém médiu pak promluvil i šéf motorsportu Mercedesu Toto Wolff, který byl ale diplomatický: "Hovořili jsme s oběma jezdci. Je to pro tým těžká situace, ztratili jsme 43 bodů. Nechali jsme je závodit, a to se občas stává. Musíme probrat všechna data a zajistit, aby se něco takového nestalo."

Rosberga s Hamiltonem čekalo po Velké ceně ještě slyšení u ředitelství závodu, které rozhodlo, že za kolizi nenese ani jeden z účastníků vinu. Oba tak vyvázli bez trestu.

Nizozemský zázrak sbíral rekordy

Verstappen se stal vítězem velké strategické pneumatikářské hry, která se rozpoutala v boxech Red Bullu a Ferrari.

Ve vedení se vystřídali postupně všichni pozdější "návštěvníci" stupňů vítězů i Verstappenův týmový kolega Daniel Ricciardo,podle toho, jak která stáj měnila strategii s cíle přechytračit soupeře. Verstappen se dostal do vedení jako poslední z tohoto kvarteta a snahu Räikkönena si dojel do cíle pro senzační vítězství.

V cíli se na Verstappena stály doslova fronty, jeho zkušenější soupeři mu gratulovali k historickému triumfu:

Kromě toho, že se stal nejmladším vítězem Grand Prix Verstappen si v Barceloně připsal další rekordy: je nejmladším lídrem Velké ceny, nejmladším bodujícím pilotem a nejmladším jezdcem na stupních vítězů. Navíc je vůbec prvním Nizozemcem, jenž vyhrál závod F1.

Velká cena Španělska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Barceloně:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:41:40,017 (průměrná rychlost: 181,241 km/h), 2. Räikkönen (Fin./Ferrari) -0,616, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -5,581, 4. Ricciardo (Austr./Red Bull) -43,950, 5. Bottas (Fin./Williams) -45,271, 6. Sainz (Šp./Toro Rosso) -1:01,395, 7. Pérez (Mex./Force India) -1:19,538, 8. Massa (Braz./Williams) -1:20,707, 9. Button (Brit./McLaren), 10. Kvjat (Rus./Toro Rosso) oba -1 kolo.

před 18 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.