F1: V Belgii kraloval Button. Favorité skončili už na startu

FOTO Belgický závod F1 poznamenal hromadný karambol
Velkou cenu Belgie ovládl britský jezdec McLarenu Jenson Button, jenž zvítězil stylem start - cíl.
O jeho Pole position se přitom mluvilo jako o překvapení.
Po Velké ceně Austrálie je to tak jeho druhé vítězství v sezóně.
Největší událostí závodu však byl hromadný karambol nedlouho po startu.
2. 9. 2012 15:35

Spa-Francorchamps - Překvapivé pole position proměnil Jenson Button ve vítězství na Velké ceně Belgie a připsal si tak 14. triumf v kariéře.

Britský jezdec formule 1 vyhrál stylem start - cíl a až za ním skončili na druhém místě Sebastian Vettel z Red Bullu, třetí dojel Kimi Räikkönen na lotusu.

Zatímco jeden zástupce stáje McLaren stál na stupínku nejvyšším, druhý skončil záhy po startu. Úvod prvního podzimního závodu formule 1 totiž poznamenala hromadná kolize.

Hned v první zatáčce Romain Grosjean najel do monopostu Lewise Hamiltona, stájového kolegy vítěze Buttona, a způsobil tak hromadnou nehodu, do které se přimotal Sergio Peréz, Kamuj Kobajaši i Fernando Alonso, průběžně vedoucí muž celkového pořadí mistrovství světa.

Alonso tak nevyrovnal rekord

Právě pro Španěla to byla smůla dvojnásobná.  V závodě totiž mohl vyrovnat rekord Michaela Schumachera v počtu Velkých cen za sebou, v nichž získal alespoň bod.

Alonso se kvůli dnešní nehodě zastavil na čísle 23 a sedminásobný německý mistr světa zůstal první s 24 bodovou šňůrou.

Na trať tedy musel safety car a závod následně pokračoval už bez dvou favoritů. Brzy skončil i Pastor Maldonado, který nejprve ulil start a po pár kolech se dostal mimo trať.

Buttona nejprve stíhal Räikkönen a po něm Hülkenberg, ale vedoucí muž si jel vlastní závod a pronásledovatelům se rychle vzdaloval.

Když lídr závodu v 21. okruhu zamířil do boxů, s přehledem mu jeho náskok stačil na to, aby se zařadil zpátky na první pozici.

Schumacherovi nevyšel risk

Pořadí se měnilo jen za Buttonem. Michael Schumacher s Mercedesem dlouho atakoval příčky na stupních vítězů. Hlavně ale proto, že celých 44 kol závodu chtěl absolvovat pouze s jednou zastávkou v boxech.

Osm okruhů před cílem ho ale začaly zlobit pneumatiky a propadal se startovním polem. Dostal se před něj i Räikkönen, který stihl návštěvu mechaniků i podruhé.

Schumacher nakonec v boxech stejně zastavil a cíl protnul až jako sedmý. Pro třiačtyřicetiletého Němce to byla jubilejní 300. Velká cena.

Vettel si v posledních kolech upevnil druhou příčku a Räikkönen už se výše než na třetí pozici, ze které na startu vyjížděl, nedostal.

Button si dnešním triumfem polepšil o jednu příčku na šesté místo v průběžném bodování. Na druhém místě vydělal i Vettel, který tak přeskočil dosud druhého stájového kolegu Webbera.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps:

1. Button (Brit./McLaren) 1:29:08,530 (prům. rychlost 207,344 km/h), 2. Vettel (Něm./Red Bull) -13,624, 3. Räikkönen (Fin./Lotus) -25,334, 4. Hülkenberg (Něm./Force India) -27,843, 5. Massa (Braz./Ferrari) -29,845, 6. Webber (Austr./Red Bull) -31,244, 7. Schumacher (Něm./Mercedes) -53,374, 8. Vergne (Fr./Toro Rosso) -58,865, 9. Ricciardo (Austr./Toro Rosso) -1:02,982, 10. Di Resta (Brit./Force India) -1:03,783.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 20 závodů): 1. Alonso (Šp./Ferrari) 164 b., 2. Vettel 140, 3. Webber 132, 4. Räikkönen 131, 5. Hamilton (Brit./McLaren) 117, 6. Button 101, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 77, 8. Grosjean (Fr./Renault) 76, 9. Pérez (Mex./Sauber) 47, 10. Schumacher 35.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 272, 2. McLaren 218, 3. Lotus 207, 4. Ferrari 199, 5. Mercedes 112, 6. Sauber 80, 7. Force India 59, 8. Williams 53, 9. Toro Rosso 12.