F1: Trulli končí v Caterhamu. Nahradí ho Petrov

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
17. 2. 2012 11:22
Ruský závodník loni působil u Renaultu
Na loňské Velké Ceně Australáie dojel Petrov překvapivě třetí.
Na loňské Velké Ceně Australáie dojel Petrov překvapivě třetí. | Foto: Reuters

Hingham - Tým formule 1 Caterham (dříve Team Lotus) ohlásil změnu ve složení své jezdecké dvojice pro nový ročník formule 1.

Zkušeného italského pilota Jarno Trulliho dle oficiálního prohlášení týmu nahradí v kokpitu monopostu Caterhamu Vitalij Petrov, jenž loni působil v týmu Lotus Renault GP (dnes Lotus).

Sedmatřicetiletý Trulli v loňské sezoně odjel za Team Lotus osmnáct závodů, v nichž nezískal ani bod. Celkově skončil v pořadí jezdců osmnáctý a jeho nejlepším výsledkem bylo třinácté místo.

Čtěte také: Räikkönen při comebacku do F1 ovládl první testy

Petrov s Renaultem loni začal skvěle, když dojel třetí na úvodní Velké ceně Austrálie, ale po Melbourne už se mu tolik nedařilo. Nakonec posbíral celkem 37 bodů a v konečném hodnocení pilotů obsadil desátou příčku.

Partnerem Petrova bude Heikki Kovalaeinen, který za Caterham (dříve Lotus) jezdil stejně jako Trulli i v minulých dvou sezonách.

Fotogalerie z loňské Velké ceny Austrálie

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy