Mercedes se v Rakousku vrátil na vítěznou vlnu

Radek Vičík Radek Vičík
22. 6. 2014 15:35
Nico Rosberg dokončil v Rakousku 17. závod v řadě na bodované pozici a osmý na stupních vítězů. | Foto: Reuters

Spielberg - Nico Rosberg v Mercedesu dnes vyhrál Velkou cenu Rakouska formule 1 před týmovým kolegou Lewisem Hamiltonem.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Mercedes tak po výpadku v Montrealu vyhrál sedmý z osmi dosud odjetých Velkých cen. Rosberg si v čele seriálu navýšil náskok před Hamiltonem na 29 bodů. V Rakousku to bylo už šesté double "Stříbrných šípů" v letošní sezoně.

"Nebyl to jednoduchý závod, snažil jsem se vypořádat s tím, co se dělo na trati. Měl jsme ale opět velmi rychlý vůz a je skvělé znovu vyhrát," liboval si spokojený vítěz.

Za německým týmem skočila dvojice Williamsů. Třetí Valtteri Bottas se poprvé v životě dostal na stupně vítězů F1, čtvrtý byl vítěz kvalifikace Felipe Massa.

Rosbergovi hrály do karet i boxy

O osudu závodu rozhodly strategické hrátky a práce mechaniků v boxech.

Massa si po startu udržel vedení, ale před Bottase se po krátkém souboji dostal Rosberg. Výborný start se povedl Rosbergovi, který po zpackané kvalifikaci startoval až z deváté příčky.

Po druhé sérii zastávek v boxech ale bylo všechno jinak a v čele se udělaly dvě "dvojičky", tedy vedoucí duo Mercedesů a za nimi oba Williamsy.

Rodinná sbírka doplněna

Hamilton až do posledních kol marně stíhal lídra šampionátu. Britskému jezdci "nepomohli" ani jeho mechanici, kteří ho dvakrát odbavili o pár desetin vteřiny pomaleji než Rosberga.

"Musím se podívat na data, možná moje moje pozice není v pořádku. Kluci udělali velký kus práce, aby nás znovu dostali na první dvě místa," prohlásil Hamilton na stupních vítězů.

V cíli finský jezdec vyhrál o 1,9 vteřiny a podařilo se mu to, co nedokázal jeho otec. Keke Rosberg skončil v GP Rakouska 1982 o pouhých pět setin vteřiny za Italem Elio de Angelisem.

Smutek (nejen) pro Red Bull

Jak byly spokojeni u Mercedesu, tak panoval smutek u obou týmu vlastněných rakouským nápojovým byznysmenem Dietrichem Mateschitze, Majitel Red Bull Ringu, který dnešní závod hostil, viděl v cíli jediný vůz ze čtyř - osmého Daniela Ricciarda v Red Bullu.

Právě jeho barvám patří všechna tři odstoupení z tohoto závodu. Obhájce titulu Sebastian Vettel v Red Bullu se hned na začátku málem zastavil. Porouchaný motor se sice znovu umoudřil, ale německého jezdce bojujícího o poslední místo tým nakonec stejně povolal zpět do boxů.

Třetí nedokončený závod v letošním roce se vyrovná součtu všech vypadnutí z předchozích tří sezon.

Daniilo Kvjatovi po vydařené kvalifikaci praskl závěs pravého zadního kola jeho Toro Rosso. Druhý pilot Jean-Eric Vergne zase odstoupil kvůli nefunkčním brzdám.

Šampionát pokračuje 6. července Velkou ceunou Británie v Silverstone.

Aktualizováno před 15 minutami

Nález čtyř mrtvých v Měšicích policie vyšetřuje jako trojnásobnou vraždu a sebevraždu

Kriminalisté vyšetřují případ čtyř mrtvých nalezených v Měšicích u Prahy jako trojnásobnou vraždu a následnou sebevraždu. Mrtvými jsou dva dospělí a dvě děti, jde zřejmě o rodinnou tragédii, uvedla v pondělí policie na twitteru.

Těla bez známek života byla nalezena v rodinném domě. "Na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.