F1: Další double Mercedesu, Hamilton vyhrál před Rosbergem

Radek Vičík Radek Vičík
7. 9. 2014 15:32
Lewis Hamilton slaví triumf v Grand Prix Itálie.
Lewis Hamilton slaví triumf v Grand Prix Itálie. | Foto: Reuters

Monza - Lewis Hamilton v Mercedesu vyhrál dnešní Velkou cenu Itálie formule 1 před svým stájovým kolegou a lídrem seriálu Nico Rosbergem, jenž přišel o vedení v závodě po vlastní chybě, Třetí skončil Felipe Massa ve Williamsu.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Špatný motor = špatný start

Hamilton z pole position hodně špatně odstartoval a v první šikaně se propadl až na čtvrté místo.

"Byl to těžký závod. Nevím proč, ale na startu nešel zapnout startovací režim. Problémy začaly už v zahřívacím kole. Naštěstí to nebyla taková ztráta," vysvětlil Brit.

Pak se ale jeho motor vzpamatoval a Hamilton se vrhl do stíhací jízdy. Brzy přejel Kevina Magnussena v McLarenu i Massu a měl před sebou už jen Rosberga. Jediné dnešní zastávky v boxech o pořadí v čele nerozhodly, klíčová byla chyba Rosberga ve 29. kole.

Prokletá první šikana

Německý pilot už podruhé během Grand Prix probrzdil nájezd do první šikany. Ale než se tentokrát vymotal z retardérů, byl Hamilton dávno před ním a brzy si vybudoval 4vteřinový náskok.

Ten vydržel téměř až do konce, i když se Rosberg v závěru pokusil o poslední útok. V cíli nakonec oba jezdce při další letošním double "Stříbrných šípů".

Souboj o titul se tak po divokých událostech ve Spa opět o něco zdramatizoval, Rosberg vede před Hamiltonem o 22, když Brit z lídrova náskok dnes "ukousl" 7 bodů.

"Je škoda, že to dnes nevyšlo. Lewis zajel skvělý závod a zasloužil si to , takže je všechno v pohodě," řekl Rosberg na stupních vítězů, kde ho diváci opět vybučeli.

Nový kontrakt zpečetěn stupni vítězů

Massa si spolehlivou jízdou dojel pro první umístění na stupních vítězů od loňského května a pro vůbec první pódium v barvách Williamsu. Oslavil tak po svém prodloužení kontraktu s britským týmem, který si příští rok nechá i Valtteriho Bottase.

Fin předvedl ze všech jezdců zdaleka nejhorší start a ze třetího místa se ocitl rázem až za hranicí první desítky. Pak ale předvedl velmi bojovný výkon a neustále se jedním povedenějším předjížděcím manévrem než druhým dral kupředu.

Spokojený Red Bull, smutní tifosi

Bottasova stíhací jízda skončila na čtvrtém místě více než 15 vteřin za Massou. Za dvojicí Mercedesů a Williamsů se umístili dva piloti Red Bullu.

Vítěz předchozích dvou Velkých cen Daniel Ricciardo opět díky své strategii udeřil v závěrečné fázi závodu, což "odnesl" jako poslední i obhájce titulu Sebastian Vettel. Australan německého závodníka "vyškolil" v druhé šikaně, kdy se mu nečekaně vmáčkl do vnitřní stopy.

Naopak smutní museli být dnes italští tifosi. Fernando Alonso právě v Monze vůbec poprvé v této sezoně nedokončil závod, když mu v polovině Velké ceny vypověděl službu motor jeho Ferrari.

Kimi Räikkönen zajel svůj letošní standard, který ho - i díky 5vteřinovému trestu Magnussena za vytlačení Bottase z trati - zařadil na deváté místo.

Aktualizujeme...

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:19:10,236 (prům. rychlost: 232,449 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -3,175, 3. Massa (Braz./Williams) -22,085, 4. Bottas (Fin./Williams) -40,786, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -50,309, 6. Vettel (Něm./Red Bull) -59,965, 7. Pérez (Mex./Force India) -1:02,518, 8. Button (Brit./McLaren) -1:03,030, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:03,535, 10. Magnussen (Dán./McLaren) 1:06,171.

Průběžné pořadí (po 13 z 19 závodů): 1. Rosberg 238 b., 2. Hamilton 216, 3. Ricciardo 166, 4. Bottas 122, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 121, 6. Vettel 106, 7. Button 72, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) 70, 9. Massa 55, 10. Räikkönen 41.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 454, 2. Red Bull 272, 3. Williams 177, 4. Ferrari 162, 5. McLaren 110, 6. Force India 109, 7. Toro Rosso 19, 8. Lotus 8, 9. Marussia 2.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz