Mercedes ve varu. Čeká nás remake dramatu Senna vs. Prost?

Radek Vičík Radek Vičík
27. 8. 2014 11:25
F1 Mercedes Rosberg Hamilton
Důvod k úsměvu má zatím Nico Rosberg (vpravo). Jenže Lewis Hamilton už určitě vymýšlí plán na to, jak se vrátit do čela šampionátu.
Důvod k úsměvu má zatím Nico Rosberg (vpravo). Jenže Lewis Hamilton už určitě vymýšlí plán na to, jak se vrátit do čela šampionátu. | Foto: Daimler Media

Praha, Brackley - Studená válka v garážích týmu formule 1 Mercedes se kontaktem Nico Rosberga s monopostem Lewise Hamiltona v nedělní Velké ceně Belgie proměnila ve válku pořádně horkou.

Více o kolizi Rosberga s Hamiltonem čtěte ZDE

Stalo se přesně to, před čím mnozí experti varovali. Souboj dvou týmových parťáků o titul mistra světa se proměnil v bratrovražednou válku. Nedělní kolize ovšem nepřišla jako blesk z čistého nebe.

Čtyři tahy ke katastrofě

Všechno začalo v Bahrajnu, kde se Rosberg vší silou snažil dostat před vedoucího Hamiltona, až to v jedné zatáčce vypadalo na bouračku. Přes všechny divoké obrázky ale vedení Mercedesu nesáhlo k týmové režii.

Černými táhl Rosberg v Monaku. V kvalifikaci podle mínění Rosberga "zaparkoval" svůj vůz tak, aby Brit už nemohl zajet další nejrychlejší kolo a vyšoupnout ho z pole position.

"Chápu, že je Lewis z druhého místa otrávený. Ale je nepřípustné, když tam je a ani svého týmového kolegu nepozdraví," pokáral tehdy svého svěřence nevýkonný šéf Mercedesu Niki Lauda.

Video z Monaka si prohlédněte ZDE

Velký náskok, hodně nepřátel

Hamilton kontroval před letní přestávkou v Maďarsku. Na Hungaroringu přímo ignoroval týmovou režii. Rosberga, který jel s jinou strategií zastávek v boxech, nepustil před sebe.

"Nedokázal se přiblížit tak blízko, abych tím nic neztratil. Nejsme tu od toho, abych se o něj staral," prohlásil tehdy britský pilot.

Rosbergova odveta byla tvrdá, ale jen cynik by řekl, že sladká. Jistě, navýšil náskok ve vedení na příjemných 29 bodů, ale nadělal si nepřátele ve vedení vlastní stáje.

Jak že to hned po závodě řekl výkonný šéf (ano, mají dva) Mercedesu Toto Wollf? "Druhý okruh dlouhého závodu, nehoda mezi týkovými kolegy. To je absolutně nepřípustné."

Jako Senna a Prost

Boj o titul mistra světa formule 2014 se začíná čím dál tím blížit legendární válce Senna vs. Prost před 25 lety. Osoby a obsazení: Nico Rosberg jako chladně kalkulující Alain Prost, Lewis Hamilton v roli prchlivého bojovníka Ayrtona Senny.

Aby byla historická paralela dokonalá, byl to v Suzuce 1989 právě Prost, kdo zavinil vzájemnou kolizi, která tehdy dokonce rozhodla o jménu mistra světa.

Přesně o rok později v Suzuce Senna torpedoval Prosta hned na startu a tak si zajistil titul šampiona on.

Bude ovšem mít Hamilton tu trpělivost čekat na odplatu celý rok?

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy