Už nechce být dvojkou! Massa se vzepřel režii Williamsu

Radek Vičík Radek Vičík
1. 4. 2014 9:00
Jestli si Felipe Massa myslel, že před týmovou režií uteče odchodem od Ferrari, tak v nedělní Velké ceně Malajsie formule 1 utrpěl pořádný šok.
Felipe Massa a týmové příkazy od Ferrari (VC Německa 2010) a Williamsu (2014). | Video: youtube.com

Sepang - Jestli si Felipe Massa myslel, že před týmovou režií uteče odchodem od Ferrari, tak v nedělní Velké ceně Malajsie formule 1 utrpěl pořádný šok.

Věta Massova šéfinženýra Rona Smedleyho z VC Německa 2010 "Fernando je rychlejší než ty!" vešla do dějin formule 1 a Brazilec se odchodem z italské stáje do Williamsu chtěl zbavit nálepky věčné dvojky.

Jenže čtyři kola před koncem GP Malajsie se za Massovými zády objevil Valtteri Bottas a Brazilec musel cítit neuvěřitelné déjá vu. V týmovém rádiu totiž slyšel: "Valtteri je rychlejší než ty, nezdržuj ho!"

Bottas parťáka nedohnal

Jenže 32letý rodák ze Sao Paula byl jiného názoru a svoji sedmou příčku hájil. Za následnou blamáž může i Bottas, který se nebyl schopný za týmového kolegu zavěsit tak blízko, aby ho s použitím systému DRS na rovince předjel.

Fin se tak až do konce Velké ceny marně snažil dostal dopředu, aby oba Williamsy skončily v tom pořadím, v jakém vjely do 53. kola.

Massa se v boxech vůbec necítil provinile. Naopak měl pocit, že právo bylo na jeho straně. Williamsu šlo totiž o to, aby "uhnul" Bottasovi, který měl mít větší šance předjet na šestém místě jedoucího Jensona Buttona v McLarenu.

"Jel jsem, jak nejlépe to šlo a až do samého konce jsem se snažil dohnat Jensona. To byl můj cíl: získat body pro tým a tím pádem i pro sebe. Valtteri mě nedokázal předjet, takže by měl problémy i s předjetím Jensona. Nevěřím tomu, že kdyby se přede mě dostal, něco by se změnilo," řekl Massa krátce po dojezdu závodu.

Politička z rodu Williamsů

A zatímco Bottas se novinářům odmítl vyjádřit, dokud si to nevyříkají v týmu, britská televize Sky Spots doslova "grilovala" vícešéfku stáje Claire Williamsovou.

"Jak jste to Felipemu mohli udělat po tom všem, co si prožil u Ferrari?" zeptal se reportér bez servítků.

A i když si dcera zakladatele týmu Franka Williamse udržovala profesionální úsměv, bylo vidět, jak se v ní vaří krev.

"To je prostě závodění. Je to týmový sport a my sne snažíme maximalizovat počet bodů, které jako tým získáme v Poháru konstruktérů," uvedla Williamsová.

Diplomatickou řečí tak mimo jiné dokázala, že diplom z politických věd nedostala na univerzitě v Newcastlu jen tak pro nic za nic.

A všichni se mají zase rádi

Williamsová přišla zároveň i s hezky znějící zkazkou o tom, že Massa vlastně týmové pokyny tak úplně neignoroval. "Oba jezdci věděli, že jejich vozy byly velmi horké. Proto oba jezdci dostali pokyn raději dojet do cíle, než přehrát monopost," snažila se první žena Williamsu celý problém zahrát do autu.

Rozmíška měla samozřejmě dohru po závodě za zavřenými dveřmi boxů britské stáje.

"Sedli jsme si s oběma jezdci a rozebrali jsme, co se dnes v Malajsii stalo. Pochopili pozici týmu a to, proč byli požádání o to, co jsme po nich chtěli. Co je důležité, oba jezdci dostali v závodech právo útočit, aby se dostali dopředu. Teď už myslíme jen na příští závod v Bahrajnu," uvedl ještě v neděli Rod Nelson z vedení týmu F1.

Spokojený byl i Massa, který prohlásil, že s nikým v týmu nemá žádný problém a všichni mají mezi sebou výborné vztahy.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Hokejovou extraligu by měla od nové sezony opět řídit APK místo svazu

Řízení hokejové extraligy by měla od příští sezony převzít od hokejového svazu po deseti letech zpátky Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH). Kluby to odsouhlasily na dnešní valné hromadě

Český svaz ledního hokeje (ČSLH) řídí soutěž od června 2012. Na pozici ředitele extraligy nastoupil tehdy bývalý obránce Josef Řezníček a ve funkci působí dodnes. APK LH chce převzít moc nad domácí nejvyšší soutěží už delší dobu a nyní k tomu směřuje.

"Kluby odsouhlasily, že ve smyslu uzavřeného memoranda mezi APK LH a ČSLH ze 7. června 2016 požádají ČSLH, aby se APK LH od sezony 2022/23 stala řídícím orgánem extraligy. Současně kluby vzaly na vědomí výstupy z jednání mezi pracovní skupinou APK LH a zástupci ČSLH," uvedla asociace v tiskové zprávě.

před 29 minutami

Organizovaný gang cizinců vykrádal dodávky, přišel si tím na téměř 1,3 milionu

Policisté z Královéhradeckého kraje obvinili ze zločinu krádeže šest cizinců, kteří několik měsíců po celé zemi vykrádali dodávková vozidla. Tři z obviněných jsou ve vazbě. Organizovaná skupina se zaměřovala na vykrádání zásobovacích dodávek, kde byl předpoklad, že řidič bude mít v kabině tržbu. Obvinění muži od konce srpna do poloviny ledna vykradli nejméně 22 vozidel, první z nich na Náchodsku. Způsobili škodu téměř za 1,3 milionu korun, řekla ve čtvrtek mluvčí krajské policie v Hradci Králové Iva Kormošová. Podle policie šlo o velmi sofistikovanou majetkovou trestnou činnost.

"Cizinci si vytipovávali dodávky, které sledovali a čekali na vhodnou příležitost k vniknutí do kabiny. Vyčkávali, až řidič opustí z nějakého důvodu auto," uvedla Kormošová.

Buď měli pachatelé štěstí, že řidič nechal dveře otevřené, nebo rozbili boční okénko. "V některých případech u vozidla nenápadně propíchli pneumatiku, auto sledovali až do okamžiku, kdy řidič musel zastavit. Když měnil pneumatiky, vnikli mu do kabiny," uvedla Kormošová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy