Formulovou výheň v Maďarsku ovládl Hamilton

FOTO Maďarská F1: Nepovedené jubileum, hvězdy i finská Miss
S Adrianem Sutilem slavil celý tým Force India,...
... sám jezdec startoval ve speciální helmě. Jenže německý závodník musel už po 20 kolech odstoupit kvůli technickým problémům svého vozu.
V zákulsí McLarenu budila zasloužený zájem Lotta Hinsaová. Dcera lékaře britského týmu se může chlubit titulem finské Miss Universe 2013.
Jules Bianchi má sice narozeniny až následující víkend po Hungaroringu, ale v boxech Marussie ho čekal sladký dárek už v neděli.
Radek Vičík Radek Vičík
28. 7. 2013 15:49
Lewis Hamilton v Mercedesu přetavil pole position ve vítězství v nedělní Velké ceně Maďarska formule 1. Britský jezdec tak oslavil první triumf pro odchodu z McLarenu.

Hungaroring - Lewis Hamilton v Mercedesu přetavil pole position ve vítězství v nedělní Velké ceně Maďarska formule 1.

Britský jezdec tak oslavil první triumf po odchodu z McLarenu. Od dob Juana Manuela Fangia je to také první jezdec, který vyhrál v každé ze svých prvních sedmi sezon v F1.

Druhý dojel Kimi Räikkönen s Lotusem a na stupně vítězů se dostal také lídr šampionátu Sebastian Vettel v Red Bullu.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Lídr zůstává v čele bez obav

"Měl jsem dneska obrovský hlad po vítězství a jel jsem, co to dalo. Trochu jsem se zdržel v provozu, takže jsem pak využil každou možnost k útoku," řekl spokojený vítěz.

Souboj vedoucí trojice se povětšinou odehrával v rytmu jejich zastávek v boxech, dramatické předjížděcí manévry se odehrávaly hlavně v bojích o další pozice.

Vettel si i tak se 172 body pojistil vedení v šampionátu. Na druhé místo se dostal Räikkönen (134), který o bod přeskočil v neděli pátého Fernanda Alonsa ve Ferrari.

"V sobotu si vždycky zkomplikuju život, takže za to v neděli platíme cenu. Měl jsem dobrý vůz, byli jsme dvakrát v boxech, na konci to bylo se Sebem těsné, ale nakonec jsem získal pár bodů," řekl suše Räikkönen.

Před Alonsem dojel Mark Webber. Druhý pilot Red Bullu sice do závodu odstartoval až z desátého místa, ale díky výborně načasovaným zastávkám v boxech se dokázal posunout kupředu.

Grosjean doplatil na trest

Na šestém místě dojel smutný hrdina dne Romain Grosjean. Francouz ve službách Lotusu předváděl bojovný výkon. Nejdříve se ve 24. kole dostal při předjížděcím manévru do kontaktu s Jensonem Buttonem.

Ale to nejhorší mělo ještě přijít. Když o necelých deset kol později dostal při předjíždějícím manévru před Felipeho Massu, pravými koly podle mínění ředitelství závodu vyjel mimo trať.

A protože to měla být neoprávněná výhoda, následoval trest v podobě průjezdu boxy. Tím Grosjean přišel o šanci bojovat o stupně vítězů, byť před tím byl chvilku dokonce i ve vedení Grand Prix.

Po závodě ještě jezdec Lotusu dostal 20sekundovou penalizaci za kontakt s Buttonem. Maštěstí to na jeho umístění už nic nezměnilo. Tým Ferrari byl potrestán pokutou 15 000 eur za to, že Alonso měl v závodě celkem třikrát zapnuté DRS v rozporu s předpisy.

Williams slavil jediný bod

Ve stejném kole jako vítěz už do cíle dojeli jen Button (McLaren) a Massa (Ferrari). Dva body získal devátý Sergio Pérez, jediný bod Pastora Maldonada byl velkým dnem pro Williams.

Legendární britská stáj totiž letos ještě nebodovala, takže se konečně dostala do hodnocení Poháru konstruktérů. Je to důležité i z hlediska posezonního rozdělování peněz za televizní práva.

Jubilant skončil v boxech

Pouhých dvacet kol pobyl na Hungaroringu nedělní oslavenec Adrian Sutil. Pilot Force India odstartoval do své jubilejní sté Grand Prix, ale technika byla proti.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:42:29,445, 2. Räikkönen (Fin./Lotus) -10,938, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -12,459, 4. Webber (Austr./Red Bull) -18,044, 5. Alonso (Šp./Ferrari) -31,411, 6. Grosjean (Fr./Lotus) -52,295, 7. Button (Brit./McLaren) -53,819, 8. Massa (Braz./Ferrari) -56,447, 9. Pérez (Mex./McLaren), 10. Maldonado (Ven./Williams) oba -1 kolo.

Průběžné pořadí (po 10 z 19 závodů): 1. Vettel 172 b., 2. Räikkönen 134, 3. Alonso 133, 4. Hamilton 124, 5. Webber 105, 6. Rosberg (Něm./Mercedes) 84, 7. Massa 61, 8. Grosjean 49, 9. Button 39, 10. di Resta (Brit./Force India) 36.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 277, 2. Mercedes 208, 3. Ferrari 194, 4. Lotus 183, 5. Force India 59, 6. McLaren 57, 7. Toro Rosso 24, 8. Sauber 7, 9. Williams 1.