Hamilton se chybou připravil o triumf, vyhrál Rosberg

Radek Vičík Radek Vičík
9. 11. 2014 18:46
Nico Rosberg vítězstvím dnešní Velké ceně Brazílie formule 1 snížil náskok lídra seriálu Lewise Hamiltona na 17 bodů.
Nico Rosberg žertuje s kameramanem po vítězství ve Velké ceně Brazílie.
Nico Rosberg žertuje s kameramanem po vítězství ve Velké ceně Brazílie. | Foto: Reuters

Sao Paulo - Nico Rosberg vítězstvím dnešní Velké ceně Brazílie formule 1 snížil náskok lídra seriálu Lewise Hamiltona na 17 bodů. Britský jezdec dojel po smyku druhý, třetí příčka patří domácímu Felipe Massovi s Williamsem.

Závod jsme sledovali živě ZDE

Pro Mercedes je to byl jedenáctý double v sezoně, jezdci "Stříbrných šípů" vyhráli 16 z 18 letošních závodů F1.

"Jsem spokojený s celým víkendem. Dokázal jsem útočit a celou dobu si v závodě držet náskok před Lewisem. Všechno dnes fungovalo skvěle," liboval si vítězný Rosberg.

Německý pilot, který startoval do závodu z pole position se během celé Grand Prix držel před svým největším soupeřem v boji o titulu, i když byl Hamilton výrazně rychlejší.

Britský jezdec ale o svém osudu fakticky rozhodl ve 28. kole. Při snaze zajet super rychlé kolo před zastávkou v boxech chyboval v levotočivé zatáčce Desdida do Lago, dostal smyk a chvíli se "potuloval" v únikové zóně. V důsledku toho ztratil sedm vteřin, které už nedokázal zcela stáhnout.

Vítězství nemusí přinést titul

I když pak jel jako ďas a dotáhl se až za zadní spoiler vedoucího Rosberga, neměl už dost času na pokus získat šesté vítězství po sobě. Shodou okolností to bylo v den 25. výročí od pádu Berlínské zdi 150. německé vítězství v F1.

"Uprostřed Velké ceny jsem udělal velkou chybu, ale jinak jsem měl skvělý vůz a byl to výborný závod," řekl spokojený Hamilton.

Rozdíl sedmnáctí bodů před závěrečným dvojnásobně honorovaným závodem v Abú Zabí znamená, že Rosbergovi nemusí k zisku titulu mistra světa stačit ani vítězství. To za předpokladu, že Hamilton dojede druhý, za což by dostal o 14 méně bodů než vítěz.

I když v Sao Paulu kvůli poruše vozu nedojel nedojel, Daniel Ricciardo z Red Bullu má už teď třetí pozici v MS jistou.

Dramatický bude naopak o čtvrté místo, když po dnešním klání dělí čtvrtého obhájce titulu Sebastiana Vettela v Red Bullu od šestého Valtteriho Bottase z Williamsu jen tři body, a to se mezi ně ještě "vmáčknul" pilot Ferrari Fernando Alonso.

Ukrytý hrdina Hülkenberg

Španěl měl ke konci Grand Prix Brazílie plné ruce se svým týmovým kolegou Kimi Räikkönenem. V souboji o šesté místo měl sice Alonso jasně rychlejší vůz, ale z boxů italského týmu nepřišel žádný povel, aby se Finský pilot "klidil z cesty". I tak může vypadat signál toho, že Alonso ve Ferrari opravdu končí...

Ve stínu souboje obou Mercedesů zůstal velký výkon Nico Hülkenberga ve Force India. Německý pilot, který v Sao Paulu v roce 2010 vyhrál kvalifikaci a před dvěma lety byl 32 kol v čele, se dostal do vedení také dnes.

Díky obrácené strategii s nasazením měkké směsi až v samotném závěru, byl pět kol ve vedení, což je nejvíc v podání pilota mimo Mercedesu od srpnového Ricciardova vítězství ve Spa-Francorchamps.