"Ecclestonovo dědictví" v Baku čeká druhý závod, ale zase premiéra. Z Evropy je to GP Ázerbájdžánu

Radek Vičík Radek Vičík
22. 6. 2017 9:29
Závod v Baku přišel o statut Velké ceny Evropy. Jeho budoucnost v kalendáři formule 1 je nejistá, vždyť loni přišlo jen 26 000 diváků. Jezdce v širších monopostech čeká náročný průjezd uličkami kolem hradu.
Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku.
Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku. | Foto: Reuters

Baku - Byť se na městském okruhu v ulicích Baku proháněly monoposty formule 1 už loni, také letos čeká tento závod premiéra. Místo Grand Prix Evropy se poprvé pojede pod hlavičkou Velké ceny Ázerbájdžánu

Původní název podniku byl sice geograficky správný, ale z praktického hlediska nelogický. Vždyť z Baku je to o 1500 km blíž do hlavního města Pákistánu Karáči než do Paříže. Navíc je podnik jedním z "pohrobků" éry Bernieho Ecclestonea, který byl ochoten za patřičný obnos pořádat Velkou cenu kdekoliv.

Ždímání organizátorů má skončit

Podle Grega Maffeia, prezidenta společnosti Liberty Media vlastnící marketinková práva šampionátu, je to ukázkový příklad toho, jak byznys formule 1 mířil špatným směrem.

"Bernieho měřítko bylo: 'Kolik z nich můžu vytáhnout peněz?'. Slyšel jsem ho, jak volá obětem a prát se jich: 'Kolik z vás mohu dostat, na kolik to mohu zvednout?'. My chceme skončit s místy jako je Baku, která sice platí velké poplatky, ale z dlouhodobého hlediska nemohou naší značce nic přinést," prohlásil Maffei už letos v březnu.

Šéf Liberty Media Chase Carey sice později promotéra závodu v Baku  Arifa Rachimova uklidňoval a závod zůstává v kalendáři seriálu i pro příští rok, ovšem řada lidí v pedoku souhlasí s Maffeiovými názory. Už třeba proto, že se v Baku vloni prodalo jen 26 000 vstupenek.

Past u starobylé brány

Samotné piloty čeká na úzké trati na rozhraní starého města a moderního centra velká výzva. Hlavně v úseku vedoucím kolem hradu a brány Goša Gala Gapisi se očekávají problémy, protože monoposty jsou proti loňskému roku širší. Náročný bude také nájezd do boxů, kde se brzdí z plné rychlosti a trať se z 18 metrů rázem zúží jen na deset.

Je tu tedy naděje, že loni tak nudný závod dostane v letošním roce aspoň trochu zajímavý náboj. Už třeba proto, že se v Kanadě znovu "probral" Mercedes a Lewis Hamilton stáhl polovinu náskoku lídra seriálu Sebastiana Vettela ve Ferrari.

Monisha Kaltenbornová
Monisha Kaltenbornová | Foto: Sauber AG

V týmu Sauber bude poprvé po pěti letech chybět dosavadní šéfka Monisha Kaltenbornová. Noví majitelé z investiční společnosti Longbow Finance už nepočítají s jejímu službami.

Velká cena Ázerbájdžánu formule 1 startuje v neděli ve 15:00 a závod můžete sledovat v našem online přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy