"Ecclestonovo dědictví" v Baku čeká druhý závod, ale zase premiéra. Z Evropy je to GP Ázerbájdžánu

Radek Vičík Radek Vičík
22. 6. 2017 9:29
Závod v Baku přišel o statut Velké ceny Evropy. Jeho budoucnost v kalendáři formule 1 je nejistá, vždyť loni přišlo jen 26 000 diváků. Jezdce v širších monopostech čeká náročný průjezd uličkami kolem hradu.
Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku.
Staré město versus supermoderní mrakodrapy. To je jen jeden z paradoxů Baku. | Foto: Reuters

Baku - Byť se na městském okruhu v ulicích Baku proháněly monoposty formule 1 už loni, také letos čeká tento závod premiéra. Místo Grand Prix Evropy se poprvé pojede pod hlavičkou Velké ceny Ázerbájdžánu

Původní název podniku byl sice geograficky správný, ale z praktického hlediska nelogický. Vždyť z Baku je to o 1500 km blíž do hlavního města Pákistánu Karáči než do Paříže. Navíc je podnik jedním z "pohrobků" éry Bernieho Ecclestonea, který byl ochoten za patřičný obnos pořádat Velkou cenu kdekoliv.

Ždímání organizátorů má skončit

Podle Grega Maffeia, prezidenta společnosti Liberty Media vlastnící marketinková práva šampionátu, je to ukázkový příklad toho, jak byznys formule 1 mířil špatným směrem.

"Bernieho měřítko bylo: 'Kolik z nich můžu vytáhnout peněz?'. Slyšel jsem ho, jak volá obětem a prát se jich: 'Kolik z vás mohu dostat, na kolik to mohu zvednout?'. My chceme skončit s místy jako je Baku, která sice platí velké poplatky, ale z dlouhodobého hlediska nemohou naší značce nic přinést," prohlásil Maffei už letos v březnu.

Šéf Liberty Media Chase Carey sice později promotéra závodu v Baku  Arifa Rachimova uklidňoval a závod zůstává v kalendáři seriálu i pro příští rok, ovšem řada lidí v pedoku souhlasí s Maffeiovými názory. Už třeba proto, že se v Baku vloni prodalo jen 26 000 vstupenek.

Past u starobylé brány

Samotné piloty čeká na úzké trati na rozhraní starého města a moderního centra velká výzva. Hlavně v úseku vedoucím kolem hradu a brány Goša Gala Gapisi se očekávají problémy, protože monoposty jsou proti loňskému roku širší. Náročný bude také nájezd do boxů, kde se brzdí z plné rychlosti a trať se z 18 metrů rázem zúží jen na deset.

Je tu tedy naděje, že loni tak nudný závod dostane v letošním roce aspoň trochu zajímavý náboj. Už třeba proto, že se v Kanadě znovu "probral" Mercedes a Lewis Hamilton stáhl polovinu náskoku lídra seriálu Sebastiana Vettela ve Ferrari.

Monisha Kaltenbornová
Monisha Kaltenbornová | Foto: Sauber AG

V týmu Sauber bude poprvé po pěti letech chybět dosavadní šéfka Monisha Kaltenbornová. Noví majitelé z investiční společnosti Longbow Finance už nepočítají s jejímu službami.

Velká cena Ázerbájdžánu formule 1 startuje v neděli ve 15:00 a závod můžete sledovat v našem online přenosu ZDE. Grand Prix vysílá stanice Sport2, hodinu před startem začíná předzávodní studio.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy