Rosberg vyhrál v Austinu kvalifikaci, Hamilton druhý

1. 11. 2014 19:53
Nico Rosberg z Mercedesu vyhrál dnešní kvalifikaci na Velkou cenu USA formule 1 a získal tak třináctou pole position sezony.
Nico Rosberg z Mercedesu slaví pole position v Austinu.
Nico Rosberg z Mercedesu slaví pole position v Austinu. | Foto: Reuters

Austin - Nico Rosberg z Mercedesu vyhrál dnešní kvalifikaci na Velkou cenu USA formule 1 a získal tak třináctou pole position sezony. Druhý skončil jeho týmový kolega a vyzyvatel v boji o titul Lewis Hamilton.

Lídr šampionátu přitom na dnešního vítěze ztratil 376 tisícin. Také v druhé řadě budou dva vozy téže značky, třetí skončil Valtteri Bottas a čtvrtý Felipe Massa - oba z Williamsu.

"Úžasný den, jsem naprosto spokojený. Plán nám vyšel dokonale. Ale musím se soustředit na závod, který bude určitě hodně náročný," řekl Rosberg, který ztrácí na Hamiltona tři závody před koncem sezony 17 bodů. Vedoucí muž seriálu, který bude útočit na páté vítězství za sebou a desáté v sezoně, si po kvalifikaci stěžoval na problémy s brzdami.

Obhájce prvenství v závodu a úřadující čtyřnásobný šampion Němec Sebastian Vettel odstartuje z boxové uličky, protože tým Red Bull použil do jeho vozu už šestý motor v sezoně. Pět míst na startu ztratil Brit Jenson Button kvůli výměně převodovky a do závodu vyrazí z dvanácté příčky.

V Austinu z finančních důvodů chybí stáje Caterham a Marussia a závod možná bude ochuzen o další týmy. Podle agentury AP uvažují zástupci Force India, Sauberu a Lotusu o tom, že na protest proti propastnému rozdílu mezi nejbohatšími týmy a zbytkem startovního pole v F1 v neděli po jednom kole ze závodu odstoupí. Na dotaz však tuto možnost potvrdil jen Bob Fernley z Force India.

Velká cena USA startuje v neděli od 21:00 hodin a sledovat ji můžete v našem online přenosu ZDE.

Kvalifikace na Velkou cenu USA, 17. závod mistrovství světa vozů formule 1 v Austinu:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:36,067, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,376, 3. Bottas (Fin./Williams) -0,839, 4. Massa (Braz./Williams) -1,138, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1,177, 6. Alonso (Šp./Ferrari) -1,543, 7. Button (Brit./McLaren) -1,588, 8. Magnussen (Dán./McLaren) -1,639, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1,737, 10. Sutil (Něm./Sauber) -2,743.

Sedmý Button klesne na startovním roštu kvůli výměně převodovky o pět míst.