Hamilton je pod tlakem, kvalifikaci finále F1 vyhrál Rosberg

Formulový den D-1: Nico s míčem a Red Bull bez křídel
Oba zbývající aspiranti na titul se na kvalifikaci připravovali každý po svém. Zatímco Lewis Hamilton se zamyšleně soustředil....
... nebo "hodil řeč" se zpěváky Pharrellem Williamsem (vlevo) a Tyresem Gibsonem,..
... Nico Rosberg nakráčel do areálu okruhu Yas Marina se svojí stále ještě novomanželkou Vivian Siboldovou...
... a volný čas si krátil milovaným fotbalem.
Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 22. 11. 2014 18:59
Nico Rosberg porazil v kvalifikaci na Velkou cenu Abú Zabí formule 1 lídra seriálu Lewise Hamiltona.

Abú Zabí - Nico Rosberg dělá všechno proto, aby překazil sesadil lídra šampionátu Lewise Hamiltona a v získal první titul mistra světa formule 1. Německý pilot Mercedesu dnes v kvalifikaci na Velkou cenu Abú Zabí porazil svého týmového kolegu o tři desetiny vteřiny.

"Vjížděl jsem do ní jako vždycky"

Hamilton byl druhý a "Stříbrné šípy" tak po osmé za sebou obsadily kompletní první řadu na startovním roštu.Mercedes se stal prvním dodavatelem motorů, který vyhrál všechny kvalifikace v jedné sezoně od Fordu v roce 1969.

Britský jezdec přišel o útok na pole position vlastní chybou, když ve svém nejrychlejším kole probrzdil zatáčku a ztratil důležité desetiny vteřiny.

"I když se mi kvalifikace nepovedla úplně podle mých představ, vcelku jsem si ji užil. Zítra bude výjimečný den," řekl Hamilton po závodě.

Na otázku ohledně první zatáčky, kde udělal osudnou chybu odpověděl lakonicky: "Vjížděl jsem do ní jako vždycky."

Vítězství Rosbergovi nestačí

Hamilton vede před zítřejším rozhodujícím závodem sezony o 17 bodů, ale Rosbergovi může k titulu pomoci dvojnásobná porce bodů, která se na okruhu Yas Marina rozdá. Za vítězství tak bude k mání 50 bodů.

Rosbergovi by ale pořadí odpovídající místům na startu nestačilo. Pokud vyhraje, musí Hamilton skončit třetí a hůře, aby německý pilot mohl slavit titul.

"Je to jen jeden krok. Jeden malý krok. Tento víkend je o boji o titul, ne o vítězství v kvalifikaci. Bylo by skvělé, kdyby mezi námi stál Williams, ale to se pořád může stát zítra," zopakoval Rosberg svoji víru v úspěch..

Pak ještě zažertoval, když třetímu Finu Valtteri Bottasovi nabídl na dnes večer zdarma vstup lázní, aby byl před soubojem s Hamiltonem co nejodpočatější.

Také další dvě řady virtuální startovního roštu VC Abú Zabí byly po kvalifikaci jednobarevná. Třetí skončil už zmíněný Bottas z Williamsu, čtvrtý jeho týmový kolega Felipe Massa. Páté a šesté místo obsadili jezdci Red Bullu v pořadí Daniel Ricciardo a obhájce titulu Sebastian Vettel.

Jenže jak ukázaly následné prohlídky monopostů traťovými komisaři, Red Bull použil přední přítlačná křídla v rozporu s předpisy a oba jezdi tak byli vyloučeni. Startovat budou muset z konce startovního roštu. Fernando Alonso se louči s Ferrari v kvalifikaci desátou pozicí.

Grosjean bude pykat ještě v závodě

V první části kvalifikace vypadlo oba piloti Lotusu a Caterhamu, které doplnil Esteban Gutiérrez se Sauberem. Nováček Will Stevens předvedl velké zlepšení. Sice ve svém Caterhamu skončil poslední, ale jen půl vteřiny za týmovým kolegou Kamui Kobajašim.

Jako poslední bude ale na startu Romain Grosjean, který byl sice 16., ale za výměnu téměř celého motoru dostal trest ztráty 20 míst na startovním roštu. Protože celou kvótu nemohl vyčerpat, bude poslední a ještě navíc ho v závodě čeká trest průjezdu boxy.

Finále letošní sezony formule 1, Velkou cenu Abú Zabí, můžete sledovat v neděli od 14:00 hodin živě v našem online přenosu ZDE.

Kvalifikace na Velkou cenu Abú Zabí, závěrečný závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:40,480, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,386, 3. Bottas (Fin./Williams) -0,545, 4. Massa (Braz./Williams) -0,639, 5. Kvjat (Rus./Toro Rosso) -1,428, 6. Button (Brit./McLaren) -1,484, 7. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1,756, 8. Alonso (Šp./Ferrari) -2,386, 9. Magnussen (Dán./McLaren), 10. Vergne (Fr./Toro Rosso).

Pozn.: Původně pátý Daniel Ricciardo a šestý Sebastian Vettel byli z kvalifikace vyloučeni a přesunuti na konec startovního roštu.