Extrémní paradox. Závody "zelených" offroadů se pojedou v bývalém uhelném lomu

rav rav
30. 3. 2023 19:58
Terénní závody elektrických SUV Extreme E zamíří do opuštěného skotského uhelného lomu. Areál se má stát ukázkou využití zelené energie.
Podívejte se na areál bývalého lomu na uhlí ve Skotsku, kde budou závodit elektrická SUV šampionátu Extreme E. | Video: Extreme E

Šampionát Extreme E rozjel už svoji třetí sezonu. Terénní klání vozů SUV na elektrický pohon se jela v roztodivných destinacích včetně pouště, ale poprvé se závodníci utkají o body v místě, kde se dřív těžilo uhlí. Tedy ten ekologicky nejméně "populární" zdroj energie.

V současné době se areál v oblasti Dumfries a Galloway na jihozápadě Skotska proměňuje v přečerpávací vodní elektrárnu a větrnou farmu. Právě to přilákalo promotéra šampionátu jako výstižná kulisa pro závody využívající tuto platformu také k edukaci lidí o nových zdrojích energie.

"V květnu nás tu bude čekat jedna z nejtěžších tratí, jaké jsme kdy připravili," uvedl Alejandro Agag, zakladatel a generální ředitel společnosti Extreme E.

Tento seriál je jakousi terénní odpovědí za elektrickou formuli E. Utkávají se v něm týmy nasazující elektromobily Spark Odyssey 21. Ty připravuje stejná firma, která vyrábí šasi pro formuli E, baterie dodává společnost Williams Advanced Engineering.

1650 kg vážící auta mají výkon 540 koní a z nuly na 100 km/h zrychlí za 4,5 sekundy. Seriál bateriových SUV letos plánuje celkem 10 závodů v pěti destinacích.

Extreme E je specifický také tím, že se za volantem vždy prostřídají smíšené týmy složené z jednoho závodníka a jedné pilotky. Extreme E zaujal i bývalé mistry světa formule 1. Své stáje mají Nico Rosberg (ta vyhrála ročník 2020), jeho velký rival z Mercedesu Lewis Hamilton (loňští vítězové) a Jenson Button.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy