Evropa a Dakar už nestačí. Buggyra vyráží v plné zbroji dobývat Čínu

Radek Vičík Radek Vičík
19. 4. 2016 16:52
Stáji Buggyra jsou už Evropa a Jižní Amerika malé, vysílá tři vozy do okruhového šampionátu tahačů v Číně. O titul má bojovat David Vršecký.
Start dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého využívají pořadatelé i sponzoři k propagaci šampionátu.
Start dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého využívají pořadatelé i sponzoři k propagaci šampionátu. | Foto: Buggyra

Praha - Stáji Buggyra jsou už Evropa a Jižní Amerika malé. Po loňském oťukávání (při němž se dakarista Martin Kolomý stal vůbec prvním mistrem) se naplno vrhla do dalšího projektu - čínského okruhového šampionátu tahačů. Naplno znamená nasazení tří pilotů včetně dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého.

Phoenix nejen pro Dakar

Naplno znamená, že pro něj v Roudnici postavili zcela nový vůz na bázi Tatry Phoenix. Tedy úplně jiný stroj, než je "Fat Fox" určený pro evropský šampionát trucků.

"Na první pohled Je to kamion Phoenix tak, jak ho znáte ze silnice. Pohání ho ale samozřejmě náš vlastní motor Gyrtech," říká Vršecký, jenž po patnácti sezonách vyměnil evropské okruhy za závody v Číně.

"Je to úplně něco jiného. Za ty dva roky, co se v Číně pohybujeme, je vidět obrovský pokrok. Auta zrychlují řádově o vteřiny, což je v motoristickém sportu obrovský pokrok," popisuje Vršecký své zkušenosti se závody v nejlidnatější zemi světa.

Toho, že se do třídílného šampionátu zapojuje jeden z nejúspěšnějších evropských týmů, si Číňané považují a zástupci Buggyry se také podílejí na tvorbě optimálních pravidel.

Kvalitní závody, ale ne drahé

"Chceme, aby to byl kvalitní seriál s dobrými vozy, ale ne až na takové extrémně vysoké úrovní, jako je Evropa. Tam se totiž celou zimu honíme o zrychlení o pár desetin, které stojí velké peníze a do šampionát tak už nechtějí přijít další značky. V Číně se zapojují domácí výrobci a cílem je, aby hned od začátku mohli bojovat o čelní místa," vysvětlil Vršecký, který vedle role pilota už dříve v Roudnici přebral i role konstruktéra či šéfa týmu mechaniků na Rallye Dakar.

Spolu s ním budou ve třídílném seriálu, jehož přenosy v celostátní televizi CCTV sleduje na sto milionů diváků, závodit také loňský vicemistr Evropy Adam Lacko a testovač roudnické stáje Michal Matějovský.

Start Buggyry využívá jako propagaci České republiky ve více než miliardové zemi agentura CzechTourism, která je hlavním partnerem "čínského dobrodružství".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

před 1 hodinou

Lékaři v USA transplantovali plíce kuřákovi elektronických cigaret

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Elektronické cigarety se dostaly do centra pozornosti amerických zdravotníků letos v srpnu, kdy byl zaznamenán první případ úmrtí na závažné plicní onemocnění, způsobené pravděpodobně používáním elektronických cigaret. Podle zdravotnických statistik bylo chorobu od té doby postiženo 2000 Američanů.

Další zprávy