Evropa a Dakar už nestačí. Buggyra vyráží v plné zbroji dobývat Čínu

Radek Vičík Radek Vičík
19. 4. 2016 16:52
Stáji Buggyra jsou už Evropa a Jižní Amerika malé, vysílá tři vozy do okruhového šampionátu tahačů v Číně. O titul má bojovat David Vršecký.
Start dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého využívají pořadatelé i sponzoři k propagaci šampionátu.
Start dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého využívají pořadatelé i sponzoři k propagaci šampionátu. | Foto: Buggyra

Praha - Stáji Buggyra jsou už Evropa a Jižní Amerika malé. Po loňském oťukávání (při němž se dakarista Martin Kolomý stal vůbec prvním mistrem) se naplno vrhla do dalšího projektu - čínského okruhového šampionátu tahačů. Naplno znamená nasazení tří pilotů včetně dvojnásobného mistra Evropy Davida Vršeckého.

Phoenix nejen pro Dakar

Naplno znamená, že pro něj v Roudnici postavili zcela nový vůz na bázi Tatry Phoenix. Tedy úplně jiný stroj, než je "Fat Fox" určený pro evropský šampionát trucků.

"Na první pohled Je to kamion Phoenix tak, jak ho znáte ze silnice. Pohání ho ale samozřejmě náš vlastní motor Gyrtech," říká Vršecký, jenž po patnácti sezonách vyměnil evropské okruhy za závody v Číně.

"Je to úplně něco jiného. Za ty dva roky, co se v Číně pohybujeme, je vidět obrovský pokrok. Auta zrychlují řádově o vteřiny, což je v motoristickém sportu obrovský pokrok," popisuje Vršecký své zkušenosti se závody v nejlidnatější zemi světa.

Toho, že se do třídílného šampionátu zapojuje jeden z nejúspěšnějších evropských týmů, si Číňané považují a zástupci Buggyry se také podílejí na tvorbě optimálních pravidel.

Kvalitní závody, ale ne drahé

"Chceme, aby to byl kvalitní seriál s dobrými vozy, ale ne až na takové extrémně vysoké úrovní, jako je Evropa. Tam se totiž celou zimu honíme o zrychlení o pár desetin, které stojí velké peníze a do šampionát tak už nechtějí přijít další značky. V Číně se zapojují domácí výrobci a cílem je, aby hned od začátku mohli bojovat o čelní místa," vysvětlil Vršecký, který vedle role pilota už dříve v Roudnici přebral i role konstruktéra či šéfa týmu mechaniků na Rallye Dakar.

Spolu s ním budou ve třídílném seriálu, jehož přenosy v celostátní televizi CCTV sleduje na sto milionů diváků, závodit také loňský vicemistr Evropy Adam Lacko a testovač roudnické stáje Michal Matějovský.

Start Buggyry využívá jako propagaci České republiky ve více než miliardové zemi agentura CzechTourism, která je hlavním partnerem "čínského dobrodružství".

 

Právě se děje

před 9 minutami

Hokejovou sbornou povede Valerij Bragin

Novým trenérem ruské hokejové reprezentace byl jmenován Valerij Bragin. U sborné nahradil Alexeje Kudašova, který u mužstva působil teprve od léta 2019, ale pod jeho vedením patří Rusům poslední místo v nedohrané Euro Hockey Tour. Braginovými asistenty budou Alexej Žamnov, Andrej Kozyrev, Alexandr Bojkov a Rašit Davydov.

Čtyřiašedesátiletý Bragin dosud vedl ruský výběr do dvaceti let. Od roku 2014 s juniory vybojoval na mistrovství světa tři stříbrné medaile a dvě bronzové. Při předchozím angažmá získal Bragin s dvacítkou v roce 2010 titul a rok nato stříbro, načež rezignoval.

U současné dvacítky byl dnes jeho nástupcem oficiálně jmenován bývalý slavný útočník Igor Larionov, olympijský výběr povede Oleg Brataš.

před 28 minutami

Sněmovna se distancovala od Filipových výroků o legionářích, omlouvat se však nemusí

Sněmovna se distancovala od nedávných výroků svého místopředsedy a šéfa KSČM Vojtěcha Filipa o československých legionářích. Podle poslanců nejsou postojem sněmovny. Shodli se na tom dnes na návrh STAN všechny frakce s výjimkou komunistů. Filip již dříve jakékoli pochybení odmítl.

Sněmovna také na podnět Romana Kubíčka (ANO) vyzvala Filipa, aby jako ústavní činitel důstojně reprezentoval Českou republiku a tradice její státnosti. ODS neúspěšně požadovala, aby sněmovna vyzvala Filipa k omluvě. Občanští demokraté uspěli naopak s výzvou, aby se Ruská federace v souladu se vzájemnou smlouvou lépe starala o hroby legionářů. Dolní komora rovněž deklarovala, že legionáři se zásadním způsobem zasloužili o vznik samostatného svobodného a demokratického Československa, což podpořili i komunisté.

Filip v polovině května v rozhovoru pro ruský armádní deník Krasnaja zvezda pochválil ruskou vládu za to, že nenutí místní úřady, aby svolily k budování pomníků československým legionářům, kteří padli v boji s bolševiky. Současně kritizoval odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva z Prahy 6, označil je za "zločinné". Pražské politiky nařkl z neofašismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy