18. 6. 2012 17:22
Kontrolou Enge neprošel v květnu při závodě FIA GT1 ve španělské Navaře
Tomáš Enge.
Tomáš Enge. | Foto: BPA

Praha - Automobilový závodník Tomáš Enge měl podruhé v kariéře pozitivní dopingový nález. Kontrolou neprošel v květnu při závodě okruhovém mistrovství světa FIA GT1 ve španělské Navaře. Informovala o tom dnes Engeho oficiální internetová stránka. O jakou zakázanou látku šlo, není známo.

Do uzavření případu antidopingovou komisí Mezinárodní automobilové federace (FIA) má český jezdec pozastavenou závodní činnost.  Pokud se vše nevysvětlí, za druhý pozitivní test hrozí Engemu předčasný konec kariéry.

"Je to pro mě šok, žádnou zakázanou látku jsem vědomě neužil," sdělil ve svém vyjádření Enge.

Kariéra Tomáše Engeho v obrazech ZDE

Deset let po marihuaně

První český pilot ve formuli 1 měl už před deseti lety pozitivní test na marihuanu. Kvůli nálezu tehdy Enge přišel o titul šampiona seriálu Formule 3000, protože Světová motoristická rada mu za trest odebrala deset bodů za vítězství v srpnovém závodu na Hungaroringu.

Místo něj se na první místo v šampionátu posunul Francouz Sébastien Bourdais. Navíc rada českému jezdci odebrala podmínečně na jeden rok závodní licenci.

"Výrazně to ovlivnilo moji další kariéru. Proto jsem od té doby snad až paranoidně opatrný na vše, co by s dopingem mohlo jakkoli souviset. Co mohu s čistým svědomím říct je, že se nejedná o látku THC," vysvětlil jezdec.

Mohou za to léky?

Podle něj může jít o látky v lécích, které musí užívat. O jejich povolení však před časem žádal FIA. "Nyní konzultuji s odborníky," uvedl.

Pětatřicetiletý rodák z Liberce v roce 2001 absolvoval jako člen týmu Prost v závěru sezony tři Velké ceny, ve kterých dvakrát skončil ve druhé desítce a poslední Grand Prix nedokončil vůbec.

Pak už Enge se mezi elitu Enge nevrátil a skandál s marihuanou - až na starty v zámořské sérii IndyCar a dnes už neexistující A1 GP - ukončil jeho formulovou kariéru. Vyzkoušel si taky rallye, roku 2003 vyhrál Sprintrallye Sosnová.

Český závodník se specializoval na vytrvalostní závody, kde patří mezi vyhledávané piloty. V kariéře absolvoval už více než dvě desítky čtyřiadvacetihodinovek. Jen letos už stihl 24 h v Dubaji a 24 h na slavné Nordschleife v Německu.

V královském závodě, 24 hodin v Le Mans, vyhrál v roce 2003 svoji třídu s Ferrari a před třemi lety jako pilot Loly-Aston Martin byl celkově čtvrtý,

Enge patří mezi pravidelné účastníky nového světového šampionátu FIA GT1. Od jeho založení v roce 2010 nechyběl na jediném závodním víkendu. Jako tovární pilot Astonu Martin obsadil dvakrát po sobě v celkové klasifikaci čtvrté místo.

Letos změnil tým a spolu s Albertem von Thurn und Taxisem se střídal v řízení Lamborghini Gallardo. Nejlépe tato dvojice druhý červnový víkend na Slovakiaringu skončili v kvalifikačním závodě druzí.