Engeho čeká premiéra v ADAC GT Masters

Sport Sport
3. 5. 2012 17:28
Tomáš Enge absolvuje o nadcházejícím víkendu druhý podnik ADAC GT Masters, který pojede v týmu GRT Grasser Racing s Lamborghini Gallardo LP520 GT3.
Tomáš Enge, automobilový závodník
Tomáš Enge, automobilový závodník | Foto: Aktuálně.cz

Zandvoort - Tomáš Enge absolvuje o nadcházejícím víkendu druhý podnik ADAC GT Masters, který pojede v týmu GRT Grasser Racing s Lamborghini Gallardo LP520 GT3. Za volantem italského speciálu se bude střídat s Gottfriedem Grasserem.

Ke spolupráci došlo mezi Reiter Engineering a GRT Grasser Racing, který je zákaznickým týmem německého úpravce závodních speciálů Lamborghini. Šéf týmu a jezdce v jedné osobě Gottfried Grasser bude na voze se startovním číslem čtyřicet tři startovat společně s Tomášem Engem.

Enge bude ladit auto

„GRT Grasser Racing je jeden z mnoho zákaznických týmů Reiter Engineering. Mám pomoci především s nastavením vozu a v průběhu celého závodního víkendu. V ADAC GT Masters startuje přes čtyřicet vozů navíc to bude moje premiéra v tomto šampionátu,“ uvedl Tomáš Enge.

Gottfried Grasser startoval především ve formulových šampionátech, když v sedmnácti letech začal s motokárami a postupně se propracoval až do Formule 3. V roce 2002 rakouský jezdec testoval dokonce formuli 1 týmu Minardi a stal se juniorem italské stáje. Bohužel jeho starty neměl kdo finančně zabezpečit a dnes třiatřicetiletý jezdce se vydal cestou vlastního týmu v různých závodech cestovních a GT vozů.

Okruh zná. Z televize

„Můj týmový kolega podává stabilní výkony. Na okruhu v Zandvoortu jsem nestartoval už řadu let. Naposledy s formulí Ford. Okruh je lehce pozměněný ve střední části, ale nebude problém si na něj rychle zvyknout. Jezdí se tu pravidelně velké závody, které v televizi sleduji, a tak okruh dobře znám,“ dodal Enge.

V pátek se na okruhu Zandvoort odehrají dva volné tréninky a obě kvalifikace. V sobotu čeká na jezdce první závod od 12:30 hod. Ve stejný čas startuje druhá jízda v neděli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy