Enge vyhrál první trénink A1 GP

SportPlus
19. 1. 2007 9:23
Taupo - Český jezdec Tomáš Enge vyhrál pátečný trénink na závod formulové A1 GP v novozéladském Taupu.
Tomáš Enge byl v pátečním tréninku ze všech nejrychlejší.
Tomáš Enge byl v pátečním tréninku ze všech nejrychlejší. | Foto: A1 GP

Těsně před koncem tréninku odsunul na druhé místo testovacího jezdce Williamsu F1 Naraina Karthikeyana, který hájí barvy Indie.

"Dokázali jsme najít slušné nastavení vozu, mě se podařilo zajet čisté kolo a poskládat všechny sektory dohromady," uvedl Tomáš Enge na stránkách agentury BPA.

Na pátečním programu byl trénink nováčků a volný trénink. Český tým měl ve srovnání s konkurencí nevýhodu, neboť byl jednou ze tří stájí, které nemohly nasadit vůz do nováčkovských jízd. Ve stejné situaci byly pouze pouze Velká Británie a Indonésie.

Enge, který naposledy závodil v Malajsii, si musel na monopost opět zvykat po testech prototypu na závod 24 hodin v Le Mans. Tým se v průběhu celého tréninku věnoval práci na nastavení vozu, které muselo být uzpůsobeno hrbolatému povrchu tratě.

"Trať je zatím dost zaprášená, je tam prakticky jediná stopa, jakmile z ní vyjedete, není tam žádná přilnavost. Předjíždění tak bude dost těžké," popsal stav okruhu zatím jediný český pilot ve formuli jedna.

Dosažený pokrok se ukázal těsně před koncem tréninku, kdy Enge zajel nejrychlejší čas a odsunul Karthikeyana na druhou příčku. Ten, stejně jako třetí Loic Duval z Francie, těžil z účasti v nováčkovském tréninku a nejrychlejší čas zajel hned v úvodu volného tréninku na nových pneumatikách.

Tomáš Enge si nejlepší výkon připsal ve 22. kole z celkových 24 a český tým použil na celý trénink jedinou sadu pneumatik. Celý trénink byl velmi vyrovnaný, hned 20 vozů se vešlo do 1,5 sekundy, nejrychlejší desítku potom dělilo jen pět a půl desetiny sekundy.

"Startovní pole je to neuvěřitelně vyrovnané, prvních 20 aut je v sekundě a půl, tak malé rozdíly snad ani nepamatuji," potvrdil Enge na stránkách BPA.

Výsledky:
1. Enge (ČR) 1:15.248 min., 2. Karthikeyan (Ind.) +0,055, 3. Duval (Fr.)  +0.120, 4. Lyons (Ir.) +0.132, 5. Hulkenberg (Něm.) + 0.159.